Aldershot: Snowsport South (Snowsport South Summer Series 2019 - Round 3) (23 June 2019)

Date23 June 2019
SlopeAldershot
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Bromley: Team members not known (Bromley Race Club)
Bowles: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
SASA: Team members not known (Southampton Area Ski Association)
Berkshire Race Squad: Team members not known (Berkshire Race Squad)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Female Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U21
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 101 1 Female U21 VALE Lauren ASR 8.218.168.188.160.0025.00
2 88 1 Male U16 MELLON-HENDRY Freddie ASR 8.438.388.338.330.0025.00
3 99 1 Male U18 VINCENT Ben TSN 8.688.398.408.390.7225.00
3 106 1 Male Masters 2 BANNISTER Simon ASR 8.448.518.398.390.7225.00
5 81 1 Male U14 BROWN Ben BRO 8.578.568.598.562.7625.00
6 61 1 Female U14 SARKAR Anna ESX 9.158.838.588.585.1525.00
6 94 1 Female U18 AYTON Evie BRO 8.858.678.588.585.1525.00
8 92 2 Male U16 ATKINS Theo ASR 8.718.778.648.643.7221.00
9 85 2 Male U14 ATKINS Reuben ASR 8.758.898.918.755.0421.00
10 90 3 Male U16 PARTYKA Joe BRS 8.919.028.888.886.6018.00
11 91 4 Male U16 FISHER Edward ESX 8.928.899.018.896.7216.00
12 98 2 Male U18 EVANS Gabriel ASR 9.429.218.908.906.8421.00
13 38 1 Female U12 BEVERIDGE Alice ASR 8.91DSQ9.118.919.1925.00
14 100 3 Male U18 PALMER Jeremy ASR 9.188.928.968.927.0818.00
15 51 1 Male U12 MITCHELL William ASR 9.299.069.029.028.2825.00
16 62 2 Female U14 AYTON Lila BRO 9.159.11DSQ9.1111.6421.00
17 67 3 Female U14 PUTMAN Daisy ASR 9.189.259.269.1812.5018.00
18 41 2 Male U12 O'SULLIVAN Aidan TSN DSQ9.229.199.1910.3221.00
19 93 2 Female U18 HOGBEN Olivia ASR 9.679.519.229.2212.9921.00
20 86 1 Female U16 VIMPANY Lara TSN 9.599.319.559.3114.0925.00
21 23 1 Male U10 O'SULLIVAN Zachary TSN 9.599.349.669.3412.1225.00
22 75 3 Male U14 CROOK Preston TSN 9.859.359.479.3512.2418.00
23 83 4 Male U14 EVEREST Toby BOW DSQ9.459.379.3712.4816.00
24 95 3 Female U18 BANNISTER Lucy ASR 9.709.579.439.4315.5618.00
25 48 3 Male U12 BABER Jacob ASR 9.559.639.569.5514.6518.00
26 102 1 Female Seniors POVEY Claudette BOW DSQ10.199.639.6318.0125.00
27 69 4 Female U14 FLITTON Zoe BRS 9.659.8610.009.6518.2616.00
27 104 1 Male Masters 1 EASTON Ben BOW 10.419.679.659.6515.8525.00
29 31 2 Male U10 BARNES Hunter SAS 10.029.689.929.6816.2121.00
30 21 3 Male U10 HUELIN Joshua CHT 10.069.719.809.7116.5718.00
31 42 4 Male U12 OWEN Francis BRS 9.72DSQ9.999.7216.6916.00
32 34 2 Female U12 EVEREST Phoebe BOW 9.769.91DSQ9.7619.6121.00
32 40 2 Female U12 VIMPANY Ellie TSN 10.019.799.769.7619.6121.00
34 39 4 Female U12 RODDICK Isla ASR 9.7710.039.869.7719.7316.00
34 87 2 Female U16 HAMBLETON Chloe ASR 10.199.879.779.7719.7321.00
36 47 5 Male U12 KINLEY Alfie SAS 10.099.849.799.7917.5315.00
37 9 1 Male U8 BAXTER-FOX Maximus TSN 10.0410.3810.2210.0420.5325.00
38 28 4 Male U10 MELLON-HENDRY Caspar ASR 10.2610.2510.0910.0921.1316.00
38 79 5 Male U14 ATKINS Zeke ASR DSQ10.09DSQ10.0921.1315.00
40 66 5 Female U14 SIMMONDS Lillia ASR 10.2510.1110.2810.1123.9015.00
41 105 2 Male Masters 1 CROOK Stuart TSN 10.5610.3110.1410.1421.7321.00
42 107 2 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 10.3510.2510.1910.1922.3321.00
43 17 1 Female U10 FIELDING Sophia ASR 10.4610.2210.3810.2225.2525.00
44 24 5 Male U10 MATTHEWS Alfred SAS 10.2510.3810.2610.2523.0515.00
45 10 2 Male U8 GREENLAND Samuel TSN 11.0710.6410.3610.3624.3721.00
46 103 1 Female Masters 1 AYTON Lindsay BRO 10.4810.4910.3710.3727.0825.00
47 89 5 Male U16 PRITCHARD Alex ASR DSQ11.1510.4010.4024.8515.00
48 43 6 Male U12 MCCOMISH Christopher TSN 23.3510.4410.5110.4425.3314.00
48 65 6 Female U14 INGRAM Rafaella ASR 10.5210.6110.4410.4427.9414.00
50 11 2 Female U10 FLITTON Lily BRS 10.4910.5010.5310.4928.5521.00
51 78 6 Male U14 HILLIER Nicholas SAS 11.0810.55DSQ10.5526.6514.00
52 35 5 Female U12 TROWBRIDGE SOPHIE SAS DSQ11.2910.6610.6630.6415.00
53 37 6 Female U12 DRISCOLL Phoebe TSN 11.1510.7210.6710.6730.7614.00
54 73 7 Female U14 MELLON BACKHOUSE Isabella ASR 11.0110.7010.7010.7031.1313.00
55 29 6 Male U10 RICHMOND William CHT 11.2011.0310.8810.8830.6114.00
56 68 8 Female U14 METCALF Elizabeth TSN DSQ10.9911.3210.9934.6812.00
57 16 3 Female U10 HINTON Ruby TSN 11.5311.0411.1211.0435.2918.00
58 22 7 Male U10 MELLON BACKHOUSE Edmund ASR 11.2811.0511.1011.0532.6513.00
59 63 9 Female U14 FURSE-COPE Jenna ASR 11.7211.5211.1111.1136.1511.00
60 30 8 Male U10 WELSH Gabriel ASR 11.1411.3611.6611.1433.7312.00
61 36 7 Female U12 SHANKS Chloe ASR 11.3111.5911.1611.1636.7613.00
62 77 7 Male U14 LAMBERT Oliver ASR 11.7211.3211.5511.3235.8913.00
63 50 7 Male U12 CARTER-BELL Akai TSN DSQ12.1911.3511.3536.2513.00
64 82 8 Male U14 SMITH Callum ASR 11.5811.78DSQ11.5839.0212.00
65 76 9 Male U14 SHEFFIELD Jamie ASR 11.8711.7911.6611.6639.9811.00
66 32 9 Male U10 GOVIER Oliver TSN DSQ12.4211.9411.9443.3411.00
67 33 8 Female U12 BLAIR Poppy TSN 12.1012.2611.9611.9646.5712.00
68 74 10 Male U14 ULATOWSKI Jakub CHT 13.3112.0612.1312.0644.7810.00
69 18 4 Female U10 RICHMOND Sophie CHT 12.6312.1312.6012.1348.6516.00
69 27 10 Male U10 SPRINGETT Thomas ASR 12.4912.1312.4612.1345.6210.00
71 96 4 Male U18 CARDWELL Jack ASR DSQDSQ12.2812.2847.4216.00
72 46 8 Male U12 JACKSON Will ASR 12.4612.5712.4712.4649.5812.00
73 84 11 Male U14 EVANS Toby TSN 12.8112.7112.6712.6752.109.00
74 25 11 Male U10 HILLIER Jack SAS DSQDSQ12.9912.9955.949.00
75 26 12 Male U10 FOUCH Alexander TSN 19.1914.0313.0713.0756.908.00
76 12 5 Female U10 EVANS Amelia TSN 13.5913.17DSQ13.1761.4015.00
77 71 10 Female U14 BURKE JESSICA TSN 13.7013.3013.2113.2161.8910.00
78 70 11 Female U14 TRUSS Ashleigh ASR DSQ13.5113.3413.3463.489.00
79 8 3 Male U8 OWEN Alex ASR 14.2013.9013.6713.6764.1118.00
80 7 4 Male U8 POP Marcus BOW 14.0514.1213.9013.9066.8716.00
81 49 9 Male U12 BIGGAR Cameron BRS 15.1414.23DSQ14.2370.8311.00
82 20 6 Female U10 SHANKS Effie ASR 14.7815.0514.5614.5678.4314.00
83 5 1 Female U8 CURRIE Charlotte BOW 15.6415.1014.8014.8081.3725.00
84 4 2 Female U8 HART Imogen SAS 16.0215.5215.1015.1085.0521.00
85 19 7 Female U10 MUNDAY Macy SAS 15.8415.7015.1415.1485.5413.00
86 1 3 Female U8 WATTS Sienna Lily TSN 15.3416.6616.3115.3487.9918.00
87 6 4 Female U8 BAXTER-FOX Evangeline TSN 15.6115.6915.6115.6191.3016.00
88 13 8 Female U10 POP Emilia BOW 15.83DSQ15.7415.7492.8912.00
89 2 5 Female U8 CARTER-BELL Sennen TSN 21.0718.5118.3418.34124.7515.00
14 Female U10 BIGGAR Seren BRS DNSDNSDNSDNS
15 Female U10 OLIVER Rosie TSN DNSDNSDNSDNS
44 Male U12 NEWTON Harvey TSN DNSDNSDNSDNS
45 Male U12 WILLIAMS-GARDNER Arthur TSN DNSDNSDNSDNS
64 Female U14 GUPTA Lali SAS DNSDNSDNSDNS
72 Female U14 SUTCH Clodagh ASR DSQDNSDNSDNF
80 Male U14 BURNE Ollie ASR DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U11
1 Aldershot Ski Race Club ASR 27.4825.00
2 Team Snowtrax TSN 28.2921.00
3 Southampton Area Ski Association SAS 29.7218.00
4 Chatham CHT 32.7216.00
5 Berkshire Race Squad BRS 34.4415.00
6 Bowles Ski Racing Club BOW 38.4614.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Aldershot Ski Race Club ASR 34.6225.00
2 Team Snowtrax TSN 38.0421.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 72 SUTCH Clodagh
1 2 2 CARTER-BELL Sennen
1 3 1 WATTS Sienna Lily POP Emilia 13
1 4 19 MUNDAY Macy BAXTER-FOX Evangeline 6
1 5 20 SHANKS Effie HART Imogen 4
1 6 49 BIGGAR Cameron CURRIE Charlotte 5
1 7 70 TRUSS Ashleigh POP Marcus 7
1 8 71 BURKE JESSICA OWEN Alex 8
1 9 25 HILLIER Jack EVANS Amelia 12
1 10 84 EVANS Toby FOUCH Alexander 26
1 11 27 SPRINGETT Thomas JACKSON Will 46
1 12 18 RICHMOND Sophie CARDWELL Jack 96
1 13 32 GOVIER Oliver ULATOWSKI Jakub 74
1 14 76 SHEFFIELD Jamie BLAIR Poppy 33
1 15 77 LAMBERT Oliver SMITH Callum 82
1 16 36 SHANKS Chloe CARTER-BELL Akai 50
1 17 22 MELLON BACKHOUSE Edmund WELSH Gabriel 30
1 18 16 HINTON Ruby FURSE-COPE Jenna 63
1 19 73 MELLON BACKHOUSE Isabella METCALF Elizabeth 68
1 20 37 DRISCOLL Phoebe RICHMOND William 29
1 21 11 FLITTON Lily TROWBRIDGE SOPHIE 35
1 22 65 INGRAM Rafaella HILLIER Nicholas 78
1 23 103 AYTON Lindsay MCCOMISH Christopher 43
1 24 10 GREENLAND Samuel PRITCHARD Alex 89
1 25 107 HILLIARD Nigel MATTHEWS Alfred 24
1 26 105 CROOK Stuart FIELDING Sophia 17
1 27 28 MELLON-HENDRY Caspar SIMMONDS Lillia 66
1 28 9 BAXTER-FOX Maximus ATKINS Zeke 79
1 29 39 RODDICK Isla KINLEY Alfie 47
1 30 40 VIMPANY Ellie HAMBLETON Chloe 87
1 31 21 HUELIN Joshua EVEREST Phoebe 34
1 32 31 BARNES Hunter OWEN Francis 42
1 33 102 POVEY Claudette EASTON Ben 104
1 34 48 BABER Jacob FLITTON Zoe 69
1 35 75 CROOK Preston BANNISTER Lucy 95
1 36 23 O'SULLIVAN Zachary EVEREST Toby 83
1 37 41 O'SULLIVAN Aidan VIMPANY Lara 86
1 38 67 PUTMAN Daisy HOGBEN Olivia 93
1 39 100 PALMER Jeremy AYTON Lila 62
1 40 38 BEVERIDGE Alice MITCHELL William 51
1 41 90 PARTYKA Joe EVANS Gabriel 98
1 42 85 ATKINS Reuben FISHER Edward 91
1 43 61 SARKAR Anna ATKINS Theo 92
1 44 81 BROWN Ben AYTON Evie 94
1 45 88 MELLON-HENDRY Freddie BANNISTER Simon 106
1 46 101 VALE Lauren VINCENT Ben 99
Round 2
2 1 SUTCH Clodagh 72
2 2 CARTER-BELL Sennen 2
2 3 6 BAXTER-FOX Evangeline WATTS Sienna Lily 1
2 4 13 POP Emilia MUNDAY Macy 19
2 5 5 CURRIE Charlotte SHANKS Effie 20
2 6 4 HART Imogen BIGGAR Cameron 49
2 7 8 OWEN Alex TRUSS Ashleigh 70
2 8 7 POP Marcus BURKE JESSICA 71
2 9 26 FOUCH Alexander HILLIER Jack 25
2 10 12 EVANS Amelia EVANS Toby 84
2 11 96 CARDWELL Jack SPRINGETT Thomas 27
2 12 46 JACKSON Will RICHMOND Sophie 18
2 13 33 BLAIR Poppy GOVIER Oliver 32
2 14 74 ULATOWSKI Jakub SHEFFIELD Jamie 76
2 15 50 CARTER-BELL Akai LAMBERT Oliver 77
2 16 82 SMITH Callum SHANKS Chloe 36
2 17 63 FURSE-COPE Jenna MELLON BACKHOUSE Edmund 22
2 18 30 WELSH Gabriel HINTON Ruby 16
2 19 29 RICHMOND William MELLON BACKHOUSE Isabella 73
2 20 68 METCALF Elizabeth DRISCOLL Phoebe 37
2 21 78 HILLIER Nicholas FLITTON Lily 11
2 22 35 TROWBRIDGE SOPHIE INGRAM Rafaella 65
2 23 89 PRITCHARD Alex AYTON Lindsay 103
2 24 43 MCCOMISH Christopher GREENLAND Samuel 10
2 25 17 FIELDING Sophia HILLIARD Nigel 107
2 26 24 MATTHEWS Alfred CROOK Stuart 105
2 27 79 ATKINS Zeke MELLON-HENDRY Caspar 28
2 28 66 SIMMONDS Lillia BAXTER-FOX Maximus 9
2 29 87 HAMBLETON Chloe RODDICK Isla 39
2 30 47 KINLEY Alfie VIMPANY Ellie 40
2 31 42 OWEN Francis HUELIN Joshua 21
2 32 34 EVEREST Phoebe BARNES Hunter 31
2 33 69 FLITTON Zoe POVEY Claudette 102
2 34 104 EASTON Ben BABER Jacob 48
2 35 83 EVEREST Toby CROOK Preston 75
2 36 95 BANNISTER Lucy O'SULLIVAN Zachary 23
2 37 93 HOGBEN Olivia O'SULLIVAN Aidan 41
2 38 86 VIMPANY Lara PUTMAN Daisy 67
2 39 51 MITCHELL William PALMER Jeremy 100
2 40 62 AYTON Lila BEVERIDGE Alice 38
2 41 91 FISHER Edward PARTYKA Joe 90
2 42 98 EVANS Gabriel ATKINS Reuben 85
2 43 94 AYTON Evie SARKAR Anna 61
2 44 92 ATKINS Theo BROWN Ben 81
2 45 99 VINCENT Ben MELLON-HENDRY Freddie 88
2 46 106 BANNISTER Simon VALE Lauren 101
Round 3
3 1
3 2 2 CARTER-BELL Sennen SUTCH Clodagh 72
3 3 6 BAXTER-FOX Evangeline POP Emilia 13
3 4 19 MUNDAY Macy WATTS Sienna Lily 1
3 5 5 CURRIE Charlotte HART Imogen 4
3 6 49 BIGGAR Cameron SHANKS Effie 20
3 7 8 OWEN Alex POP Marcus 7
3 8 71 BURKE JESSICA TRUSS Ashleigh 70
3 9 26 FOUCH Alexander EVANS Amelia 12
3 10 84 EVANS Toby HILLIER Jack 25
3 11 96 CARDWELL Jack JACKSON Will 46
3 12 18 RICHMOND Sophie SPRINGETT Thomas 27
3 13 33 BLAIR Poppy ULATOWSKI Jakub 74
3 14 76 SHEFFIELD Jamie GOVIER Oliver 32
3 15 50 CARTER-BELL Akai SMITH Callum 82
3 16 36 SHANKS Chloe LAMBERT Oliver 77
3 17 63 FURSE-COPE Jenna WELSH Gabriel 30
3 18 16 HINTON Ruby MELLON BACKHOUSE Edmund 22
3 19 29 RICHMOND William METCALF Elizabeth 68
3 20 37 DRISCOLL Phoebe MELLON BACKHOUSE Isabella 73
3 21 78 HILLIER Nicholas TROWBRIDGE SOPHIE 35
3 22 65 INGRAM Rafaella FLITTON Lily 11
3 23 89 PRITCHARD Alex MCCOMISH Christopher 43
3 24 10 GREENLAND Samuel AYTON Lindsay 103
3 25 17 FIELDING Sophia MATTHEWS Alfred 24
3 26 105 CROOK Stuart HILLIARD Nigel 107
3 27 79 ATKINS Zeke SIMMONDS Lillia 66
3 28 9 BAXTER-FOX Maximus MELLON-HENDRY Caspar 28
3 29 87 HAMBLETON Chloe KINLEY Alfie 47
3 30 40 VIMPANY Ellie RODDICK Isla 39
3 31 42 OWEN Francis EVEREST Phoebe 34
3 32 31 BARNES Hunter HUELIN Joshua 21
3 33 69 FLITTON Zoe EASTON Ben 104
3 34 48 BABER Jacob POVEY Claudette 102
3 35 83 EVEREST Toby BANNISTER Lucy 95
3 36 23 O'SULLIVAN Zachary CROOK Preston 75
3 37 93 HOGBEN Olivia VIMPANY Lara 86
3 38 67 PUTMAN Daisy O'SULLIVAN Aidan 41
3 39 51 MITCHELL William AYTON Lila 62
3 40 38 BEVERIDGE Alice PALMER Jeremy 100
3 41 91 FISHER Edward EVANS Gabriel 98
3 42 85 ATKINS Reuben PARTYKA Joe 90
3 43 94 AYTON Evie ATKINS Theo 92
3 44 81 BROWN Ben SARKAR Anna 61
3 45 99 VINCENT Ben BANNISTER Simon 106
3 46 101 VALE Lauren MELLON-HENDRY Freddie 88
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Berkshire Race Squad Bowles
1 2 Bromley SASA
Round 2
2 1 Aldershot A Bowles
2 2 Aldershot B Bromley
Round 3
3 1 Aldershot A Aldershot B
3 2 Bowles Bromley
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Alpha Hotel
1 2 Delta Echo
1 3 Bravo Golf
1 4 Charlie Foxtrot
Round 2
2 1 Alpha Delta
2 2 Golf Foxtrot
Round 3
3 1 Delta Golf
3 2 Alpha Foxtrot