Snowtrax: Snowsport South (Snowsport South Summer Series 2019 - Round 1) (20 April 2019)

Date20 April 2019
SlopeSnowtrax
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Bromley: Team members not known (Bromley Race Club)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Snowtrax B: Team members not known (Team Snowtrax)
Snowtrax A: Team members not known (Team Snowtrax)
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Berkshire Race Squad: Team members not known (Berkshire Race Squad)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 103 1 Male Masters 1 ALLINGHAM Jonny TSN 7.567.717.547.540.0025.00
2 96 1 Male U18 VINCENT Ben TSN 7.557.557.697.550.1325.00
3 75 1 Male U14 BROWN Ben BRO 7.657.888.037.651.4625.00
4 93 1 Female U18 AYTON Evie BRO 7.797.707.867.700.0025.00
5 109 1 Male Masters 2 BANNISTER Simon ASR 7.817.757.967.752.7925.00
6 90 1 Male U16 HUMPHREY Nick ASR 8.197.847.887.843.9825.00
7 108 2 Male Masters 2 SCHMIDT Darren TSN 8.027.867.937.864.2421.00
8 99 1 Female Masters 1 TANNER-WOOD Natasha TSN 7.917.957.917.912.7325.00
9 64 1 Female U14 SARKAR Anna ESX 8.108.097.927.922.8625.00
9 76 2 Male U14 ATKINS Reuben ASR 7.997.928.167.925.0421.00
11 88 2 Male U16 ATKINS Theo ASR 7.987.958.027.955.4421.00
12 91 3 Male U16 PARTYKA Joe BRS 7.968.488.127.965.5718.00
13 104 2 Male Masters 1 CROOK Stuart TSN 7.978.198.127.975.7021.00
14 45 1 Female U12 RENDELL Maisie TSN 8.038.418.408.034.2925.00
15 81 1 Female U16 VIMPANY Lara TSN 8.068.108.198.064.6825.00
15 98 2 Male U18 EVANS Gabriel ASR 8.158.06DSQ8.066.9021.00
17 102 3 Male Masters 1 EASTON Ben BOW 8.318.138.078.077.0318.00
18 50 1 Male U12 O'SULLIVAN Aidan TSN 8.098.138.208.097.2925.00
19 106 4 Male Masters 1 O'SULLIVAN Richard TSN 8.358.13DSQ8.137.8216.00
20 43 2 Female U12 BEVERIDGE Alice ASR 8.168.258.278.165.9721.00
20 62 2 Female U14 AYTON Lila BRO 8.358.168.238.165.9721.00
20 70 3 Male U14 HOUNSHAM Geno ASR 8.168.268.168.168.2218.00
23 66 3 Female U14 PUTMAN Abigail ASR 8.398.408.208.206.4918.00
23 110 3 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 8.628.208.328.208.7518.00
25 44 3 Female U12 TROWBRIDGE SOPHIE TSN 8.218.518.388.216.6218.00
25 72 4 Male U14 CROOK Preston TSN 8.218.418.268.218.8916.00
27 105 5 Male Masters 1 HUELIN Christopher CHT 8.388.308.238.239.1515.00
28 42 4 Female U12 VIMPANY Ellie TSN 8.248.468.278.247.0116.00
29 23 1 Male U10 O'SULLIVAN Zachary TSN 8.318.678.638.3110.2125.00
30 57 2 Male U12 HALSTEAD Max TSN 8.348.578.718.3410.6121.00
31 63 4 Female U14 PUTMAN Daisy ASR 8.808.638.368.368.5716.00
31 85 2 Female U16 LUCAS Brooke TSN 8.558.368.508.368.5721.00
33 39 5 Female U12 HALL Ella TSN 8.398.418.538.398.9615.00
34 29 2 Male U10 BARNES Hunter SAS 8.408.568.508.4011.4121.00
35 83 3 Female U16 ALEY Lauren BRS 8.538.668.458.459.7418.00
36 82 4 Female U16 WHITMARSH-ALI Evie CHT 8.518.498.518.4910.2616.00
37 74 5 Male U14 HLOUSEK Michael Leonard BRS 8.508.538.898.5012.7315.00
38 56 3 Male U12 KINLEY Alfie SAS 8.548.518.578.5112.8618.00
39 94 2 Female U18 BANNISTER Lucy ASR 8.539.048.878.5310.7821.00
40 54 4 Male U12 OWEN Francis BRS 8.548.708.548.5413.2616.00
41 17 1 Female U10 HINTON Ruby TSN 8.568.628.558.5511.0425.00
42 86 5 Female U16 HAMBLETON Chloe ASR 8.718.708.568.5611.1715.00
43 12 1 Male U8 GREENLAND Samuel TSN 9.048.618.638.6114.1925.00
43 13 1 Male U8 BAXTER-FOX Maximus TSN 9.078.619.018.6114.1925.00
43 49 5 Male U12 MARTIN JJ TSN 8.619.028.908.6114.1915.00
46 92 3 Female U18 HOGBEN Olivia ASR 8.818.62DSQ8.6211.9518.00
47 79 6 Male U14 COLLYER-TODD Lucas BRS 8.698.758.668.6614.8514.00
48 101 2 Female Masters 1 AYTON Lindsay BRO 8.728.728.788.7213.2521.00
49 71 7 Male U14 ATKINS Zeke ASR 8.758.979.078.7516.0513.00
50 26 3 Male U10 HUELIN Joshua CHT 8.768.828.998.7616.1818.00
51 58 6 Male U12 BABER Jacob ASR 8.788.959.228.7816.4514.00
52 46 6 Female U12 MCDONALD Ciara ASR 8.908.828.978.8214.5514.00
53 21 4 Male U10 TROWBRIDGE DANIEL TSN 8.948.998.858.8517.3716.00
54 40 7 Female U12 HORSBURGH Jess TSN 9.049.198.948.9416.1013.00
55 87 4 Male U16 MCDONALD William ASR 9.039.208.958.9518.7016.00
56 69 8 Male U14 HILLIER Nicholas SAS 9.009.039.139.0019.3612.00
57 41 8 Female U12 RODDICK Isla ASR 9.149.299.489.1418.7012.00
58 33 5 Male U10 RICHMOND William CHT 9.329.169.169.1621.4915.00
59 67 5 Female U14 MELLON BACKHOUSE Isabella ASR 9.309.609.879.3020.7815.00
60 52 7 Male U12 WILLIAMS-GARDNER Arthur TSN 9.349.649.389.3423.8713.00
61 89 5 Male U16 PRITCHARD Alex ASR 9.359.509.519.3524.0115.00
62 28 6 Male U10 FOUCH Alexander TSN 9.429.8910.419.4224.9314.00
63 51 8 Male U12 MCCOMISH Christopher TSN 9.439.589.609.4325.0712.00
63 55 8 Male U12 NEWTON Harvey TSN 9.4315.169.499.4325.0712.00
65 73 9 Male U14 SHEFFIELD Jamie ASR 9.549.6710.059.5426.5311.00
66 78 10 Male U14 EVANS Toby TSN 9.61DSQ10.209.6127.4510.00
67 65 6 Female U14 BURKE JESSICA TSN 9.719.789.809.7126.1014.00
68 95 3 Male U18 CARDWELL Jack ASR 9.929.7210.599.7228.9118.00
69 20 7 Male U10 MELLON BACKHOUSE Edmund ASR 9.999.759.869.7529.3113.00
69 68 11 Male U14 LAMBERT Oliver ASR 10.009.759.819.7529.319.00
71 18 2 Female U10 HALSTEAD Georgina TSN 10.6910.849.859.8527.9221.00
72 53 10 Male U12 FOY William TSN 10.4611.049.919.9131.4310.00
73 35 9 Female U12 BLAIR Poppy TSN 10.0110.0410.3510.0130.0011.00
74 47 11 Male U12 JACKSON Will ASR 10.5110.0410.3110.0433.169.00
75 77 12 Male U14 BURNE Ollie ASR 10.7410.1310.7210.1334.358.00
76 19 3 Female U10 RICHMOND Sophie CHT 10.3510.3810.5710.3534.4218.00
77 48 12 Male U12 PRIOR-REDMAN Finn TSN 10.3710.9110.3810.3737.538.00
78 27 8 Male U10 GOVIER Oliver TSN 10.7111.1511.3810.7142.0412.00
79 34 9 Male U10 GOFF Ethan TSN 11.3911.1111.2111.1147.3511.00
80 37 10 Female U12 WILSON Grace TSN 11.1311.6311.7311.1344.5510.00
81 38 11 Female U12 COLLIER Darcy BRO 11.6911.14DSQ11.1444.689.00
82 31 10 Male U10 NEWTON Harry TSN 11.6011.8211.2211.2248.8110.00
83 14 3 Male U8 GOFF Reuben TSN 11.50DSQ11.6411.5052.5218.00
83 22 11 Male U10 HILLIER Jack SAS DSQ12.4411.5011.5052.529.00
85 16 4 Female U10 EVANS Amelia TSN 11.8811.9111.6611.6651.4316.00
86 24 12 Male U10 SHRIMPTON Zac TSN 12.0011.7311.6911.6955.048.00
87 32 13 Male U10 HAYLES George TSN 11.9611.7412.6211.7455.707.00
88 6 1 Female U8 BAXTER-FOX Evangeline TSN 12.5611.8811.8511.8553.9025.00
89 107 1 Female Masters 2 MARTIN tina TSN 13.1012.6112.2212.2258.7025.00
90 5 2 Female U8 HART Imogen SAS 13.2012.6812.5312.5362.7321.00
91 15 5 Female U10 RICE Jessica TSN 13.8512.7813.2012.7865.9715.00
92 10 4 Male U8 FOY Harry TSN 13.3512.8113.1512.8169.8916.00
93 7 3 Female U8 ALLDRICK Daisy TSN 13.3513.0112.9512.9568.1818.00
94 1 4 Female U8 WATTS Sienna Lily TSN DNS14.1913.0213.0269.0916.00
95 2 5 Female U8 WILSON Cherry TSN 14.7713.2813.3813.2872.4715.00
96 11 5 Male U8 COLLIER Jude BRO 16.2014.6113.9313.9384.7515.00
97 25 14 Male U10 WILLIAMS-GARDNER Monty TSN 14.5714.97DSQ14.5793.246.00
98 4 6 Female U8 HALSTEAD Florence TSN 16.9816.3517.2616.35112.3414.00
99 9 6 Male U8 SHRIMPTON Barney TSN 17.00DSQ18.6617.00125.4614.00
8 Male U8 HUELIN Leo CHT DNSDNSDNSDNS
30 Male U10 DUNNE Harry TSN DNSDNSDNSDNS
36 Female U12 OGDEN Ellie TSN DNSDNSDNSDNS
80 Female U16 WHITE Imogen SAS DNSDNSDNSDNS
84 Female U16 MILLER Imogen SAS DNSDNSDNSDNS
100 Female Masters 1 OKELL Georgie DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U11
1 Team Snowtrax TSN 24.3325.00
2 Aldershot Ski Race Club ASR 25.7621.00
3 Chatham CHT 28.2718.00
4 Southampton Area Ski Association SAS 28.4116.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Aldershot Ski Race Club ASR 31.7725.00
2 Team Snowtrax TSN 32.1821.00
3 Berkshire Race Squad BRS 33.5718.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 4 HALSTEAD Florence
1 2 25 WILLIAMS-GARDNER Monty SHRIMPTON Barney 9
1 3 1 WATTS Sienna Lily COLLIER Jude 11
1 4 7 ALLDRICK Daisy WILSON Cherry 2
1 5 5 HART Imogen FOY Harry 10
1 6 107 MARTIN tina RICE Jessica 15
1 7 24 SHRIMPTON Zac BAXTER-FOX Evangeline 6
1 8 16 EVANS Amelia HAYLES George 32
1 9 31 NEWTON Harry HILLIER Jack 22
1 10 38 COLLIER Darcy GOFF Reuben 14
1 11 27 GOVIER Oliver WILSON Grace 37
1 12 48 PRIOR-REDMAN Finn GOFF Ethan 34
1 13 47 JACKSON Will RICHMOND Sophie 19
1 14 35 BLAIR Poppy BURNE Ollie 77
1 15 68 LAMBERT Oliver FOY William 53
1 16 20 MELLON BACKHOUSE Edmund HALSTEAD Georgina 18
1 17 78 EVANS Toby CARDWELL Jack 95
1 18 73 SHEFFIELD Jamie BURKE JESSICA 65
1 19 28 FOUCH Alexander NEWTON Harvey 55
1 20 89 PRITCHARD Alex MCCOMISH Christopher 51
1 21 33 RICHMOND William WILLIAMS-GARDNER Arthur 52
1 22 41 RODDICK Isla MELLON BACKHOUSE Isabella 67
1 23 40 HORSBURGH Jess HILLIER Nicholas 69
1 24 21 TROWBRIDGE DANIEL MCDONALD William 87
1 25 26 HUELIN Joshua MCDONALD Ciara 46
1 26 71 ATKINS Zeke BABER Jacob 58
1 27 92 HOGBEN Olivia AYTON Lindsay 101
1 28 49 MARTIN JJ COLLYER-TODD Lucas 79
1 29 86 HAMBLETON Chloe BAXTER-FOX Maximus 13
1 30 17 HINTON Ruby GREENLAND Samuel 12
1 31 56 KINLEY Alfie OWEN Francis 54
1 32 74 HLOUSEK Michael Leonard BANNISTER Lucy 94
1 33 29 BARNES Hunter WHITMARSH-ALI Evie 82
1 34 39 HALL Ella ALEY Lauren 83
1 35 57 HALSTEAD Max LUCAS Brooke 85
1 36 23 O'SULLIVAN Zachary PUTMAN Daisy 63
1 37 72 CROOK Preston VIMPANY Ellie 42
1 38 44 TROWBRIDGE SOPHIE HUELIN Christopher 105
1 39 70 HOUNSHAM Geno HILLIARD Nigel 110
1 40 62 AYTON Lila PUTMAN Abigail 66
1 41 50 O'SULLIVAN Aidan BEVERIDGE Alice 43
1 42 102 EASTON Ben O'SULLIVAN Richard 106
1 43 45 RENDELL Maisie EVANS Gabriel 98
1 44 104 CROOK Stuart VIMPANY Lara 81
1 45 76 ATKINS Reuben PARTYKA Joe 91
1 46 64 SARKAR Anna ATKINS Theo 88
1 47 90 HUMPHREY Nick TANNER-WOOD Natasha 99
1 48 109 BANNISTER Simon SCHMIDT Darren 108
1 49 96 VINCENT Ben AYTON Evie 93
1 50 103 ALLINGHAM Jonny BROWN Ben 75
Round 2
2 1 9 SHRIMPTON Barney HALSTEAD Florence 4
2 2 WILLIAMS-GARDNER Monty 25
2 3 2 WILSON Cherry WATTS Sienna Lily 1
2 4 11 COLLIER Jude ALLDRICK Daisy 7
2 5 15 RICE Jessica HART Imogen 5
2 6 10 FOY Harry MARTIN tina 107
2 7 32 HAYLES George SHRIMPTON Zac 24
2 8 6 BAXTER-FOX Evangeline EVANS Amelia 16
2 9 14 GOFF Reuben NEWTON Harry 31
2 10 22 HILLIER Jack COLLIER Darcy 38
2 11 34 GOFF Ethan GOVIER Oliver 27
2 12 37 WILSON Grace PRIOR-REDMAN Finn 48
2 13 77 BURNE Ollie JACKSON Will 47
2 14 19 RICHMOND Sophie BLAIR Poppy 35
2 15 18 HALSTEAD Georgina LAMBERT Oliver 68
2 16 53 FOY William MELLON BACKHOUSE Edmund 20
2 17 65 BURKE JESSICA EVANS Toby 78
2 18 95 CARDWELL Jack SHEFFIELD Jamie 73
2 19 51 MCCOMISH Christopher FOUCH Alexander 28
2 20 55 NEWTON Harvey PRITCHARD Alex 89
2 21 67 MELLON BACKHOUSE Isabella RICHMOND William 33
2 22 52 WILLIAMS-GARDNER Arthur RODDICK Isla 41
2 23 87 MCDONALD William HORSBURGH Jess 40
2 24 69 HILLIER Nicholas TROWBRIDGE DANIEL 21
2 25 58 BABER Jacob HUELIN Joshua 26
2 26 46 MCDONALD Ciara ATKINS Zeke 71
2 27 79 COLLYER-TODD Lucas HOGBEN Olivia 92
2 28 101 AYTON Lindsay MARTIN JJ 49
2 29 12 GREENLAND Samuel HAMBLETON Chloe 86
2 30 13 BAXTER-FOX Maximus HINTON Ruby 17
2 31 94 BANNISTER Lucy KINLEY Alfie 56
2 32 54 OWEN Francis HLOUSEK Michael Leonard 74
2 33 83 ALEY Lauren BARNES Hunter 29
2 34 82 WHITMARSH-ALI Evie HALL Ella 39
2 35 63 PUTMAN Daisy HALSTEAD Max 57
2 36 85 LUCAS Brooke O'SULLIVAN Zachary 23
2 37 105 HUELIN Christopher CROOK Preston 72
2 38 42 VIMPANY Ellie TROWBRIDGE SOPHIE 44
2 39 66 PUTMAN Abigail HOUNSHAM Geno 70
2 40 110 HILLIARD Nigel AYTON Lila 62
2 41 106 O'SULLIVAN Richard O'SULLIVAN Aidan 50
2 42 43 BEVERIDGE Alice EASTON Ben 102
2 43 81 VIMPANY Lara RENDELL Maisie 45
2 44 98 EVANS Gabriel CROOK Stuart 104
2 45 88 ATKINS Theo ATKINS Reuben 76
2 46 91 PARTYKA Joe SARKAR Anna 64
2 47 108 SCHMIDT Darren HUMPHREY Nick 90
2 48 99 TANNER-WOOD Natasha BANNISTER Simon 109
2 49 75 BROWN Ben VINCENT Ben 96
2 50 93 AYTON Evie ALLINGHAM Jonny 103
Round 3
3 1 9 SHRIMPTON Barney
3 2 25 WILLIAMS-GARDNER Monty HALSTEAD Florence 4
3 3 2 WILSON Cherry COLLIER Jude 11
3 4 7 ALLDRICK Daisy WATTS Sienna Lily 1
3 5 15 RICE Jessica FOY Harry 10
3 6 107 MARTIN tina HART Imogen 5
3 7 32 HAYLES George BAXTER-FOX Evangeline 6
3 8 16 EVANS Amelia SHRIMPTON Zac 24
3 9 14 GOFF Reuben HILLIER Jack 22
3 10 38 COLLIER Darcy NEWTON Harry 31
3 11 34 GOFF Ethan WILSON Grace 37
3 12 48 PRIOR-REDMAN Finn GOVIER Oliver 27
3 13 77 BURNE Ollie RICHMOND Sophie 19
3 14 35 BLAIR Poppy JACKSON Will 47
3 15 18 HALSTEAD Georgina FOY William 53
3 16 20 MELLON BACKHOUSE Edmund LAMBERT Oliver 68
3 17 65 BURKE JESSICA CARDWELL Jack 95
3 18 73 SHEFFIELD Jamie EVANS Toby 78
3 19 51 MCCOMISH Christopher NEWTON Harvey 55
3 20 89 PRITCHARD Alex FOUCH Alexander 28
3 21 67 MELLON BACKHOUSE Isabella WILLIAMS-GARDNER Arthur 52
3 22 41 RODDICK Isla RICHMOND William 33
3 23 87 MCDONALD William HILLIER Nicholas 69
3 24 21 TROWBRIDGE DANIEL HORSBURGH Jess 40
3 25 58 BABER Jacob MCDONALD Ciara 46
3 26 71 ATKINS Zeke HUELIN Joshua 26
3 27 79 COLLYER-TODD Lucas AYTON Lindsay 101
3 28 49 MARTIN JJ HOGBEN Olivia 92
3 29 12 GREENLAND Samuel BAXTER-FOX Maximus 13
3 30 17 HINTON Ruby HAMBLETON Chloe 86
3 31 94 BANNISTER Lucy OWEN Francis 54
3 32 74 HLOUSEK Michael Leonard KINLEY Alfie 56
3 33 83 ALEY Lauren WHITMARSH-ALI Evie 82
3 34 39 HALL Ella BARNES Hunter 29
3 35 63 PUTMAN Daisy LUCAS Brooke 85
3 36 23 O'SULLIVAN Zachary HALSTEAD Max 57
3 37 105 HUELIN Christopher VIMPANY Ellie 42
3 38 44 TROWBRIDGE SOPHIE CROOK Preston 72
3 39 66 PUTMAN Abigail HILLIARD Nigel 110
3 40 62 AYTON Lila HOUNSHAM Geno 70
3 41 106 O'SULLIVAN Richard BEVERIDGE Alice 43
3 42 102 EASTON Ben O'SULLIVAN Aidan 50
3 43 81 VIMPANY Lara EVANS Gabriel 98
3 44 104 CROOK Stuart RENDELL Maisie 45
3 45 88 ATKINS Theo PARTYKA Joe 91
3 46 64 SARKAR Anna ATKINS Reuben 76
3 47 108 SCHMIDT Darren TANNER-WOOD Natasha 99
3 48 109 BANNISTER Simon HUMPHREY Nick 90
3 49 75 BROWN Ben AYTON Evie 93
3 50 103 ALLINGHAM Jonny VINCENT Ben 96
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Snowtrax B Aldershot B
1 2 Bromley Berkshire Race Squad
Round 2
2 1 Snowtrax A Snowtrax B
2 2 Aldershot A Bromley
Round 3
3 1 Snowtrax B Aldershot A
3 2 Snowtrax A Bromley
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Hotel India
1 2 Golf Juliet
Round 2
2 1 Alpha India
2 2 Delta Echo
2 3 Bravo Juliet
2 4 Charlie Foxtrot
Round 3
3 1 India Echo
3 2 Juliet Charlie
Round 4
4 1 India Charlie
4 2 Echo Juliet