Chatham Ski Slope: Snowsport South (17 July 2021)

Date17 July 2021
SlopeChatham Ski Slope
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Individual U12 Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female (U12)
Individual U12 Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male (U12)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U21
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U21
1 106 1 Male Seniors GASKIN Sam BRO 16.0216.2416.0732.090.0025.00
2 100 1 Male U18 BUNTON Ryan CHT 16.4716.2816.2132.491.2525.00
3 90 1 Male U16 BROWN Ben BRO 16.6716.5816.6933.253.6125.00
4 104 1 Male U21 VINCENT Ben TSN 16.8817.3716.9833.865.5225.00
5 103 1 Female U21 AYTON Evie BRO 17.13DSQ17.1734.300.0025.00
6 110 1 Male Masters 2 ATKINSON Andrew CHT 17.4717.2017.1534.357.0425.00
7 87 2 Male U16 HOUNSHAM Geno ASR 17.4017.1717.3334.507.5121.00
8 80 1 Female U16 PUTMAN Daisy ASR 17.3917.4917.2034.590.8525.00
9 82 2 Female U16 PUTMAN Abigail ASR 17.7317.4817.3134.791.4321.00
10 102 2 Male U18 PARTYKA Joe ASR 17.6918.0417.1534.848.5721.00
11 93 1 Female U18 DISNEY Evie ASR 17.4217.7417.8235.162.5125.00
12 94 2 Female U18 VIMPANY Lara TSN 17.8517.8017.5835.383.1521.00
12 96 2 Female U18 KEEN Emily CHT 17.9017.7617.6235.383.1521.00
14 78 3 Female U16 AYTON Lila BRO 17.7817.6917.7735.463.3818.00
15 75 1 Male U14 KELLY Boden BRO 17.9218.1617.6635.5810.8825.00
16 99 4 Female U18 GLADIN Amber 18.3818.0517.5835.633.8816.00
17 91 3 Male U16 EVEREST Toby BRO 18.1417.9618.1036.0612.3718.00
18 88 4 Male U16 CROOK Preston TSN 18.4118.1318.0436.1712.7116.00
19 105 2 Male U21 FIRTH Piers BRO 18.3118.9518.3036.6114.0921.00
20 89 5 Male U16 TOVARLAZA Oliver CHT 18.4618.6118.1636.6214.1215.00
21 84 4 Female U16 CAHENY Darcy BOW 27.9018.7418.3037.047.9916.00
22 86 6 Male U16 ATKINSON Liam CHT 18.8018.6318.4637.0915.5814.00
23 107 2 Male Seniors BROOKS Seb 18.8718.9318.3137.1815.8621.00
24 101 3 Male U18 FORTE Luke BOW 20.6418.8418.7837.6217.2318.00
25 111 2 Male Masters 2 OLIVER Mark BOW 18.7622.3018.9237.6817.4221.00
26 60 1 Female U14 EVEREST Phoebe BRO 18.7019.1019.2437.8010.2025.00
27 98 5 Female U18 KING Grace ASR 19.1219.1418.8637.9810.7315.00
28 64 2 Female U14 RODDICK Isla ASR 19.3018.9219.1538.0710.9921.00
29 61 3 Female U14 TRESIDDER Freya ASR 19.1419.0519.3638.1911.3418.00
30 77 2 Male U14 BABER Jacob ASR 19.4019.4418.8438.2419.1621.00
31 68 4 Female U14 BUNTON Amiee CHT 19.2319.4619.1238.3511.8116.00
32 108 1 Female Masters 1 AYTON Lindsay BRO 19.7319.5219.1138.6312.6225.00
33 113 3 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 20.0919.3519.9739.3222.5318.00
34 112 4 Male Masters 2 DUNNET Bill BOW 20.0319.7919.9539.7423.8416.00
35 74 3 Male U14 CARTER-BELL Akai TSN 20.6620.1719.5839.7523.8718.00
36 92 7 Male U16 EVANS Toby TSN 20.0720.0819.9740.0424.7713.00
37 66 5 Female U14 MCDONALD Ciara ASR 20.4120.3620.1440.5018.0815.00
38 81 5 Female U16 GREENHALGH Holly TSN DSQ20.3820.2440.6218.4315.00
39 72 4 Male U14 MCCOMISH Christopher TSN 20.8020.7620.9941.5629.5116.00
40 69 5 Male U14 CHAPMAN Max CHT 21.1721.3121.1642.3331.9115.00
41 85 6 Female U16 BURKE JESSICA TSN 21.4922.3721.4342.9225.1314.00
42 79 7 Female U16 PALMER Star CHT 21.5021.8021.6843.1825.8913.00
43 73 6 Male U14 PALMER Max CHT 25.5826.0524.6550.2356.5314.00
62 Female U14 HARDY Keira ESX DNF
63 Female U14 MAGNANI Emily ASR DNSDNSDNSDNS
65 Female U14 HALL Ella TSN DNSDNSDNSDNS
67 Female U14 VIMPANY Ellie TSN DNSDNSDNSDNS
70 Male U14 TIDMARSH Joshua ASR DNSDNSDNSDNS
71 Male U14 MARTIN JJ TSN DNSDNSDNSDNS
76 Male U14 FANCY Myles ASR DNSDNSDNSDNS
83 Female U16 BUTTERWORTH Ella ASR DNSDNSDNSDNS
95 Female U18 WHITMARSH-ALI Evie CHT DNSDNSDNSDNS
109 Male Masters 1 PANG Will Chi Wing ALD DSQDSQ23.72DNF
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Aldershot Ski Race Club ASR 138.7225.00
2 Bromley Race Club BRO 140.3521.00
3 Chatham CHT 141.5818.00
4 Team Snowtrax TSN 151.3416.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female (U12)
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male (U12)
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 30 1 Male U12 HUELIN Joshua CHT 18.6818.2218.3818.220.0025.00
2 23 1 Female U12 FIELDING Sophia ASR 18.5918.2919.5018.290.0025.00
3 39 2 Male U12 ANTHONY Sébastien BRO 18.5819.0918.4718.471.3721.00
4 15 1 Male U10 GREENLAND Samuel ASR 19.3818.8218.8818.823.2925.00
5 38 3 Male U12 WELSH Gabriel ASR 19.0618.8819.0318.883.6218.00
6 29 4 Male U12 BRACKLEY Freddie ASR 19.5319.4918.9418.943.9516.00
7 36 5 Male U12 MELLON-HENDRY Caspar ASR 19.13DSQ19.0519.054.5615.00
8 41 6 Male U12 SPRINGETT Thomas ASR 19.2519.2619.1419.145.0514.00
9 19 2 Male U10 TAYLOR Joshua SPR 20.5919.9119.2919.295.8721.00
10 10 1 Female U10 WELSH Jolie ASR 19.7919.6919.3019.305.5225.00
11 24 2 Female U12 TOWNSEND Mathilda BRO 19.4819.5619.4519.456.3421.00
12 14 3 Male U10 POP Marcus BRO 20.1019.7220.1319.728.2318.00
13 11 2 Female U10 ENRIGHT Gloria SAS 19.8920.9420.0919.898.7521.00
14 28 3 Female U12 HINTON Ruby TSN 21.6820.8320.4320.4311.7018.00
15 20 4 Female U12 POP Emilia BRO 20.6021.5921.2120.6012.6316.00
16 34 7 Male U12 CAHENY Gus BOW 21.1822.2421.8421.1816.2513.00
17 13 3 Female U10 KELLY Jessica BRO 21.3721.5621.5121.3716.8418.00
18 12 4 Female U10 CURRIE Charlotte BOW 22.2521.6421.4521.4517.2816.00
19 35 8 Male U12 FOUCH Alexander TSN 23.1222.8022.2222.2221.9512.00
20 9 1 Male U8 HUELIN Leo CHT 23.0822.5422.8622.5423.7125.00
21 32 9 Male U12 NICHOLLS Kubi ASR 23.5323.4023.5423.4028.4311.00
22 3 1 Female U8 TOWNSEND Florence BRO 28.8824.7324.8924.7335.2125.00
23 16 4 Male U10 FISHER Charlie TSN 27.1927.4026.5726.5745.8316.00
24 2 2 Female U8 WATTS Sienna Lily TSN DSQ32.1729.5229.5261.4021.00
25 7 2 Male U8 TAYLOR Ben SPR 31.0129.6629.6229.6262.5721.00
26 8 3 Male U8 LEWTHWAITE Harry CHT 31.7931.5431.1031.1070.6918.00
27 18 5 Male U10 DILLON Max CHT DSQDSQ31.8531.8574.8115.00
28 27 5 Female U12 GRIST Ellie CHT DSQDSQ31.9831.9874.8515.00
29 1 3 Female U8 PARKIN Lorna BRO 33.1460.7353.7033.1481.1918.00
30 4 4 Male U8 WELSH Rafferty DSQ36.7235.6935.6995.8816.00
31 6 5 Male U8 BULLOCK Joseph CHT DSQ39.9938.2138.21109.7115.00
32 17 6 Male U10 GRIST Isaac CHT DSQDSQ38.2738.27110.0414.00
33 5 6 Male U8 FOUCH Zachary TSN DSQDSQ56.9156.91212.3514.00
21 Female U12 CHAPMAN Jessica CHT DNSDNSDNSDNS
22 Female U12 KEANE Maddie CHT DNSDNSDNSDNS
25 Female U12 RICHMOND Sophie CHT DNSDNSDNSDNS
26 Female U12 RICHINS Poppy ASR DNSDNSDNSDNS
31 Male U12 SCHAFER Elliott ASR DNSDNSDNSDNS
33 Male U12 EDWARDES Miles BRO DNSDNSDNSDNS
37 Male U12 GOVIER Oliver TSN DNSDNSDNSDNS
40 Male U12 RICHMOND William CHT DNSDNSDNSDNS
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 79 PALMER Star PALMER Max 73
1 2 85 BURKE JESSICA PANG Will Chi Wing 109
1 3 81 GREENHALGH Holly CHAPMAN Max 69
1 4 66 MCDONALD Ciara MCCOMISH Christopher 72
1 5 74 CARTER-BELL Akai EVANS Toby 92
1 6 113 HILLIARD Nigel DUNNET Bill 112
1 7 61 TRESIDDER Freya BUNTON Amiee 68
1 8 64 RODDICK Isla AYTON Lindsay 108
1 9 101 FORTE Luke KING Grace 98
1 10 111 OLIVER Mark BABER Jacob 77
1 11 107 BROOKS Seb EVEREST Phoebe 60
1 12 105 FIRTH Piers ATKINSON Liam 86
1 13 88 CROOK Preston CAHENY Darcy 84
1 14 91 EVEREST Toby TOVARLAZA Oliver 89
1 15 96 KEEN Emily AYTON Lila 78
1 16 99 GLADIN Amber KELLY Boden 75
1 17 82 PUTMAN Abigail VIMPANY Lara 94
1 18 80 PUTMAN Daisy DISNEY Evie 93
1 19 102 PARTYKA Joe HOUNSHAM Geno 87
1 20 103 AYTON Evie ATKINSON Andrew 110
1 21 100 BUNTON Ryan VINCENT Ben 104
1 22 106 GASKIN Sam BROWN Ben 90
Round 2
2 1 109 PANG Will Chi Wing PALMER Star 79
2 2 73 PALMER Max BURKE JESSICA 85
2 3 72 MCCOMISH Christopher GREENHALGH Holly 81
2 4 69 CHAPMAN Max MCDONALD Ciara 66
2 5 112 DUNNET Bill CARTER-BELL Akai 74
2 6 92 EVANS Toby HILLIARD Nigel 113
2 7 108 AYTON Lindsay TRESIDDER Freya 61
2 8 68 BUNTON Amiee RODDICK Isla 64
2 9 77 BABER Jacob FORTE Luke 101
2 10 98 KING Grace OLIVER Mark 111
2 11 86 ATKINSON Liam BROOKS Seb 107
2 12 60 EVEREST Phoebe FIRTH Piers 105
2 13 89 TOVARLAZA Oliver CROOK Preston 88
2 14 84 CAHENY Darcy EVEREST Toby 91
2 15 75 KELLY Boden KEEN Emily 96
2 16 78 AYTON Lila GLADIN Amber 99
2 17 93 DISNEY Evie PUTMAN Abigail 82
2 18 94 VIMPANY Lara PUTMAN Daisy 80
2 19 110 ATKINSON Andrew PARTYKA Joe 102
2 20 87 HOUNSHAM Geno AYTON Evie 103
2 21 90 BROWN Ben BUNTON Ryan 100
2 22 104 VINCENT Ben GASKIN Sam 106
Round 3
3 1 109 PANG Will Chi Wing PALMER Max 73
3 2 85 BURKE JESSICA PALMER Star 79
3 3 72 MCCOMISH Christopher CHAPMAN Max 69
3 4 66 MCDONALD Ciara GREENHALGH Holly 81
3 5 112 DUNNET Bill EVANS Toby 92
3 6 113 HILLIARD Nigel CARTER-BELL Akai 74
3 7 108 AYTON Lindsay BUNTON Amiee 68
3 8 64 RODDICK Isla TRESIDDER Freya 61
3 9 77 BABER Jacob KING Grace 98
3 10 111 OLIVER Mark FORTE Luke 101
3 11 86 ATKINSON Liam EVEREST Phoebe 60
3 12 105 FIRTH Piers BROOKS Seb 107
3 13 89 TOVARLAZA Oliver CAHENY Darcy 84
3 14 91 EVEREST Toby CROOK Preston 88
3 15 75 KELLY Boden AYTON Lila 78
3 16 99 GLADIN Amber KEEN Emily 96
3 17 93 DISNEY Evie VIMPANY Lara 94
3 18 80 PUTMAN Daisy PUTMAN Abigail 82
3 19 110 ATKINSON Andrew HOUNSHAM Geno 87
3 20 103 AYTON Evie PARTYKA Joe 102
3 21 90 BROWN Ben VINCENT Ben 104
3 22 106 GASKIN Sam BUNTON Ryan 100
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1
1 2 5 FOUCH Zachary
1 3 4 WELSH Rafferty GRIST Isaac 17
1 4 1 PARKIN Lorna BULLOCK Joseph 6
1 5 8 LEWTHWAITE Harry GRIST Ellie 27
1 6 7 TAYLOR Ben DILLON Max 18
1 7 3 TOWNSEND Florence WATTS Sienna Lily 2
1 8 32 NICHOLLS Kubi FISHER Charlie 16
1 9 12 CURRIE Charlotte HUELIN Leo 9
1 10 13 KELLY Jessica FOUCH Alexander 35
1 11 28 HINTON Ruby CAHENY Gus 34
1 12 11 ENRIGHT Gloria POP Emilia 20
1 13 10 WELSH Jolie POP Marcus 14
1 14 19 TAYLOR Joshua TOWNSEND Mathilda 24
1 15 29 BRACKLEY Freddie SPRINGETT Thomas 41
1 16 38 WELSH Gabriel MELLON-HENDRY Caspar 36
1 17 23 FIELDING Sophia GREENLAND Samuel 15
1 18 30 HUELIN Joshua ANTHONY Sébastien 39
Round 2
2 1
2 2 FOUCH Zachary 5
2 3 6 BULLOCK Joseph WELSH Rafferty 4
2 4 17 GRIST Isaac PARKIN Lorna 1
2 5 18 DILLON Max LEWTHWAITE Harry 8
2 6 27 GRIST Ellie TAYLOR Ben 7
2 7 16 FISHER Charlie TOWNSEND Florence 3
2 8 2 WATTS Sienna Lily NICHOLLS Kubi 32
2 9 35 FOUCH Alexander CURRIE Charlotte 12
2 10 9 HUELIN Leo KELLY Jessica 13
2 11 20 POP Emilia HINTON Ruby 28
2 12 34 CAHENY Gus ENRIGHT Gloria 11
2 13 24 TOWNSEND Mathilda WELSH Jolie 10
2 14 14 POP Marcus TAYLOR Joshua 19
2 15 36 MELLON-HENDRY Caspar BRACKLEY Freddie 29
2 16 41 SPRINGETT Thomas WELSH Gabriel 38
2 17 39 ANTHONY Sébastien FIELDING Sophia 23
2 18 15 GREENLAND Samuel HUELIN Joshua 30
Round 3
3 1
3 2 5 FOUCH Zachary
3 3 6 BULLOCK Joseph GRIST Isaac 17
3 4 1 PARKIN Lorna WELSH Rafferty 4
3 5 18 DILLON Max GRIST Ellie 27
3 6 7 TAYLOR Ben LEWTHWAITE Harry 8
3 7 16 FISHER Charlie WATTS Sienna Lily 2
3 8 32 NICHOLLS Kubi TOWNSEND Florence 3
3 9 35 FOUCH Alexander HUELIN Leo 9
3 10 13 KELLY Jessica CURRIE Charlotte 12
3 11 20 POP Emilia CAHENY Gus 34
3 12 11 ENRIGHT Gloria HINTON Ruby 28
3 13 24 TOWNSEND Mathilda POP Marcus 14
3 14 19 TAYLOR Joshua WELSH Jolie 10
3 15 36 MELLON-HENDRY Caspar SPRINGETT Thomas 41
3 16 38 WELSH Gabriel BRACKLEY Freddie 29
3 17 39 ANTHONY Sébastien GREENLAND Samuel 15
3 18 30 HUELIN Joshua FIELDING Sophia 23