Bowles Outdoor Centre: Snowsport South (28 August 2016)

Date28 August 2016
SlopeBowles Outdoor Centre
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Snowtrax B: Team members not known (Team Snowtrax)
Snowtrax A: Team members not known (Team Snowtrax)
Bowles: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Chatham A: Team members not known (Chatham)
Chatham B: Team members not known (Chatham)
Berkshire Race Squad: Team members not known (Berkshire Race Squad)
Bromley B: Team members not known (Bromley Race Club)
Bromley A: Team members not known (Bromley Race Club)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Female Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U21
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U21
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 74 1 Male U18 SPEED Craig ASR 6.656.726.666.650.0025.00
2 77 1 Male U21 BIGGS Saul CHT 6.866.826.716.710.9025.00
3 82 1 Male Seniors HOOK Kristian University of Surrey 7.126.836.776.771.8025.00
4 80 2 Male Seniors WELLS Oliver University of Surrey 6.796.986.806.792.1121.00
5 61 1 Male U16 SHEMMANS Jake ASR 7.086.996.906.903.7625.00
6 70 2 Male U18 EVANS Harrison ASR 7.006.956.996.954.5121.00
7 75 1 Female U21 DAVIES Jenny ASR 7.106.977.046.970.0025.00
8 81 3 Male Seniors DAVIES Peter ASR 7.067.047.097.045.8618.00
9 52 1 Female U16 VALE Lauren CHT 7.097.167.097.091.7225.00
10 73 3 Male U18 COOPER Jordan SBR DSQ7.247.177.177.8218.00
11 88 1 Male Masters 2 OLIVER Mark BOW 7.247.277.317.248.8725.00
12 41 1 Male U12 BUNTON Ryan CHT 7.287.407.497.289.4725.00
12 87 1 Male Masters 1 ATKINSON Andrew CHT 7.287.377.297.289.4725.00
14 63 1 Female U18 MOORE Danica BRO 7.467.497.337.335.1625.00
15 69 2 Female U18 COOPER Lauren SBR 7.347.427.347.345.3121.00
16 68 3 Female U18 HILLIARD Charlotte BOW 7.437.427.367.365.6018.00
17 71 4 Male U18 TARGETT Jason TSN 7.527.407.427.4011.2816.00
18 90 2 Male Masters 2 NAYLER Graham ALD 7.667.467.617.4612.1821.00
19 64 4 Female U18 AYTON Elle BRO 7.47DSQDSQ7.477.1716.00
20 55 2 Female U16 ATKINSON Molly CHT 7.507.667.547.507.6021.00
21 94 3 Female U16 MARTIN Lily BRO 7.557.997.747.558.3218.00
22 46 1 Female U14 AYTON Evie BRO 7.577.727.707.578.6125.00
23 72 5 Male U18 TRUST Alex ASR 7.747.797.587.5813.9815.00
24 86 2 Male Masters 1 BARTLETT Martin TSN 7.747.717.647.6414.8921.00
25 78 1 Female Seniors VALE Nikkie CHT 8.097.677.677.6710.0425.00
26 83 4 Male Seniors GOODSELL Joshua BOW 7.697.807.807.6915.6416.00
27 59 2 Male U16 BARTLETT Jed TSN DSQ7.717.897.7115.9421.00
28 89 3 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 7.787.857.857.7816.9918.00
29 38 2 Male U12 BROWN Ben BRO 7.917.927.797.7917.1421.00
30 48 1 Male U14 OAKES Owen TSN 8.068.027.807.8017.2925.00
31 27 1 Male U10 ATKINSON Liam CHT 7.827.937.867.8217.5925.00
31 53 4 Female U16 DANCE Hannah ASR 8.227.977.827.8212.2016.00
33 62 3 Male U16 RATTIGAN Alex BRO 7.868.027.897.8618.2018.00
34 54 5 Female U16 FABER Sophie TSN 8.188.127.907.9013.3415.00
35 60 4 Male U16 HUMPHREYS Charlie TSN 8.028.347.917.9118.9516.00
36 56 5 Male U16 WAKELING Joshua BOW DSQ8.247.947.9419.4015.00
37 42 2 Female U14 TRUST Emma ASR 7.968.067.967.9614.2021.00
38 32 1 Female U12 TOMS Felicity BRO 8.087.988.157.9814.4925.00
38 50 2 Male U14 VINCENT Ben TSN 8.048.067.987.9820.0021.00
40 24 2 Male U10 CROOK Preston TSN 8.088.018.128.0120.4521.00
41 30 2 Female U12 PUTMAN Abigail TSN 8.038.158.248.0315.2121.00
42 16 1 Female U10 PUTMAN Daisy TSN 8.348.078.368.0715.7825.00
43 84 1 Female Masters 1 AYTON Lindsay BOW 8.218.118.178.1116.3625.00
44 37 3 Male U12 COLLYER-TODD Lucas BRS 8.208.458.438.2023.3118.00
45 79 2 Female Seniors POVEY Claudette BOW 8.348.318.248.2418.2221.00
46 40 4 Male U12 SADLER Oliver TSN 8.718.618.298.2924.6616.00
47 5 1 Male U8 FABER Ryan TSN 8.338.318.428.3124.9625.00
48 20 3 Male U10 DUCKETT Ramone TSN 8.408.618.348.3425.4118.00
49 22 4 Male U10 MITCHELL William ASR 8.918.928.368.3625.7116.00
50 65 5 Female U18 CALDWELL Cara TSN 8.878.678.468.4621.3815.00
51 33 3 Female U12 TOMKINSON Isabella TSN 8.918.498.488.4821.6618.00
52 15 2 Female U10 AYTON Lila BRO 8.648.508.748.5021.9521.00
53 58 6 Male U16 PALMER Jeremy ASR 8.5210.188.908.5228.1214.00
53 85 3 Male Masters 1 CROOK Stuart TSN 8.768.898.528.5228.1218.00
55 23 5 Male U10 KELLY Boden BRO 8.598.548.678.5428.4215.00
56 2 1 Female U8 SADLER Isabel TSN 8.568.678.748.5622.8125.00
57 51 6 Female U16 ARTHUR April TSN 8.608.798.748.6023.3914.00
58 17 3 Female U10 SAUNDERS Katie ASR 8.678.728.678.6724.3918.00
59 34 4 Female U12 VIMPANY Lara TSN 8.71DSQ8.748.7124.9616.00
59 47 3 Male U14 HUMPHREY Nick ASR 8.858.848.718.7130.9818.00
61 9 4 Female U10 RENDELL Maisie TSN 9.308.728.848.7225.1116.00
61 35 5 Female U12 WHITMARSH-ALI Evie CHT 8.758.728.848.7225.1115.00
63 21 6 Male U10 KING Liam TSN 8.748.94DNF8.7431.4314.00
64 25 7 Male U10 SMITH Callum TSN 8.80DSQ8.978.8032.3313.00
65 10 5 Female U10 CALDWELL Kitty-Jay TSN 8.948.829.058.8226.5415.00
66 91 4 Male Masters 2 FOX Tim BOW 9.028.879.358.8733.3816.00
67 92 5 Male Masters 2 CALVERT John ALD 9.108.958.888.8833.5315.00
68 39 5 Male U12 HUMPHREY Robert ASR 9.019.018.898.8933.6815.00
69 6 2 Male U8 O'SULLIVAN Aidan TSN 9.719.108.998.9935.1921.00
70 76 2 Female U21 NIGHTINGALE Gemma BOW 9.049.109.089.0429.7021.00
70 93 6 Female U12 ALEY Lauren BRS 9.109.049.229.0429.7014.00
72 44 3 Female U14 BLAKE Elspeth ASR DSQ9.079.329.0730.1318.00
73 57 7 Male U16 TURNER Alex ASR 9.219.319.419.2138.5013.00
74 8 6 Female U10 BUNTON Aimee CHT 9.259.669.869.2532.7114.00
75 66 6 Female U18 ISOZU Yasemin BOW 9.269.369.429.2632.8614.00
76 36 7 Female U12 TURNER Maddie ASR 9.619.659.449.4435.4413.00
77 14 7 Female U10 VIMPANY Ellie TSN 9.669.719.469.4635.7213.00
78 29 8 Female U12 WAKELING Cerys BOW 9.699.549.709.5436.8712.00
79 13 8 Female U10 DRISCOLL Phoebe TSN 9.6510.099.759.6538.4512.00
80 18 9 Female U10 GIBLING Evie ASR 9.749.899.859.7439.7411.00
81 26 8 Male U10 CASSIDY Hayden BRS 11.0510.559.959.9549.6212.00
82 11 10 Female U10 MACE ellie TSN 10.0410.09DSQ10.0444.0510.00
83 19 11 Female U10 METCALF Elizabeth TSN 17.4010.0710.5810.0744.489.00
84 28 9 Male U10 HODSON Thomas BOW 10.1410.3010.1310.1352.3311.00
85 12 12 Female U10 SMITH Jessica TSN 10.8710.2010.7810.2046.348.00
86 4 3 Male U8 O'SULLIVAN Zachary TSN 10.3710.4010.3210.3255.1918.00
87 1 2 Female U8 CASSIDY Genevieve BRS 11.3411.4411.8311.3462.7021.00
88 3 3 Female U8 KNIGHT Morgan TSN 11.8511.5511.5111.5165.1418.00
89 7 4 Male U8 CROOK Spencer TSN 15.5815.6013.2713.2799.5516.00
31 Female U12 HOLT Eleanor SUR DNSDNSDNSDNS
43 Female U14 HOLT Josie SUR DNSDNSDNSDNS
45 Female U14 ZACHARIAH Elizabeth SUR DNSDNSDNSDNS
49 Male U14 TUBBS Charlie TSN DNSDNSDNSDNS
67 Female U18 TUBBS Jessica TSN DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U11
1 Chatham CHT 23.8225.00
2 Team Snowtrax TSN 24.1121.00
3 Bromley Race Club BRO 24.2718.00
4 Aldershot Ski Race Club ASR 25.9216.00
5 Berkshire Race Squad BRS 27.1915.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Aldershot Ski Race Club ASR 28.0825.00
2 Bromley Race Club BRO 29.9221.00
3 Team Snowtrax TSN 30.8118.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1
1 2 7 CROOK Spencer
1 3 4 O'SULLIVAN Zachary KNIGHT Morgan 3
1 4 12 SMITH Jessica CASSIDY Genevieve 1
1 5 11 MACE ellie HODSON Thomas 28
1 6 26 CASSIDY Hayden METCALF Elizabeth 19
1 7 29 WAKELING Cerys GIBLING Evie 18
1 8 14 VIMPANY Ellie DRISCOLL Phoebe 13
1 9 8 BUNTON Aimee TURNER Maddie 36
1 10 57 TURNER Alex ISOZU Yasemin 66
1 11 93 ALEY Lauren BLAKE Elspeth 44
1 12 6 O'SULLIVAN Aidan NIGHTINGALE Gemma 76
1 13 91 FOX Tim HUMPHREY Robert 39
1 14 10 CALDWELL Kitty-Jay CALVERT John 92
1 15 35 WHITMARSH-ALI Evie SMITH Callum 25
1 16 9 RENDELL Maisie KING Liam 21
1 17 17 SAUNDERS Katie HUMPHREY Nick 47
1 18 51 ARTHUR April VIMPANY Lara 34
1 19 85 CROOK Stuart SADLER Isabel 2
1 20 58 PALMER Jeremy KELLY Boden 23
1 21 65 CALDWELL Cara AYTON Lila 15
1 22 22 MITCHELL William TOMKINSON Isabella 33
1 23 40 SADLER Oliver DUCKETT Ramone 20
1 24 79 POVEY Claudette FABER Ryan 5
1 25 16 PUTMAN Daisy COLLYER-TODD Lucas 37
1 26 30 PUTMAN Abigail AYTON Lindsay 84
1 27 32 TOMS Felicity CROOK Preston 24
1 28 42 TRUST Emma VINCENT Ben 50
1 29 54 FABER Sophie WAKELING Joshua 56
1 30 62 RATTIGAN Alex HUMPHREYS Charlie 60
1 31 48 OAKES Owen DANCE Hannah 53
1 32 38 BROWN Ben ATKINSON Liam 27
1 33 83 GOODSELL Joshua HILLIARD Nigel 89
1 34 78 VALE Nikkie BARTLETT Jed 59
1 35 46 AYTON Evie BARTLETT Martin 86
1 36 94 MARTIN Lily TRUST Alex 72
1 37 90 NAYLER Graham ATKINSON Molly 55
1 38 71 TARGETT Jason AYTON Elle 64
1 39 63 MOORE Danica HILLIARD Charlotte 68
1 40 87 ATKINSON Andrew COOPER Lauren 69
1 41 73 COOPER Jordan BUNTON Ryan 41
1 42 52 VALE Lauren OLIVER Mark 88
1 43 70 EVANS Harrison DAVIES Peter 81
1 44 61 SHEMMANS Jake DAVIES Jenny 75
1 45 77 BIGGS Saul WELLS Oliver 80
1 46 74 SPEED Craig HOOK Kristian 82
Round 2
2 1
2 2 CROOK Spencer 7
2 3 1 CASSIDY Genevieve O'SULLIVAN Zachary 4
2 4 3 KNIGHT Morgan SMITH Jessica 12
2 5 19 METCALF Elizabeth MACE ellie 11
2 6 28 HODSON Thomas CASSIDY Hayden 26
2 7 13 DRISCOLL Phoebe WAKELING Cerys 29
2 8 18 GIBLING Evie VIMPANY Ellie 14
2 9 66 ISOZU Yasemin BUNTON Aimee 8
2 10 36 TURNER Maddie TURNER Alex 57
2 11 76 NIGHTINGALE Gemma ALEY Lauren 93
2 12 44 BLAKE Elspeth O'SULLIVAN Aidan 6
2 13 92 CALVERT John FOX Tim 91
2 14 39 HUMPHREY Robert CALDWELL Kitty-Jay 10
2 15 21 KING Liam WHITMARSH-ALI Evie 35
2 16 25 SMITH Callum RENDELL Maisie 9
2 17 34 VIMPANY Lara SAUNDERS Katie 17
2 18 47 HUMPHREY Nick ARTHUR April 51
2 19 23 KELLY Boden CROOK Stuart 85
2 20 2 SADLER Isabel PALMER Jeremy 58
2 21 33 TOMKINSON Isabella CALDWELL Cara 65
2 22 15 AYTON Lila MITCHELL William 22
2 23 5 FABER Ryan SADLER Oliver 40
2 24 20 DUCKETT Ramone POVEY Claudette 79
2 25 84 AYTON Lindsay PUTMAN Daisy 16
2 26 37 COLLYER-TODD Lucas PUTMAN Abigail 30
2 27 50 VINCENT Ben TOMS Felicity 32
2 28 24 CROOK Preston TRUST Emma 42
2 29 60 HUMPHREYS Charlie FABER Sophie 54
2 30 56 WAKELING Joshua RATTIGAN Alex 62
2 31 27 ATKINSON Liam OAKES Owen 48
2 32 53 DANCE Hannah BROWN Ben 38
2 33 59 BARTLETT Jed GOODSELL Joshua 83
2 34 89 HILLIARD Nigel VALE Nikkie 78
2 35 72 TRUST Alex AYTON Evie 46
2 36 86 BARTLETT Martin MARTIN Lily 94
2 37 64 AYTON Elle NAYLER Graham 90
2 38 55 ATKINSON Molly TARGETT Jason 71
2 39 69 COOPER Lauren MOORE Danica 63
2 40 68 HILLIARD Charlotte ATKINSON Andrew 87
2 41 88 OLIVER Mark COOPER Jordan 73
2 42 41 BUNTON Ryan VALE Lauren 52
2 43 75 DAVIES Jenny EVANS Harrison 70
2 44 81 DAVIES Peter SHEMMANS Jake 61
2 45 82 HOOK Kristian BIGGS Saul 77
2 46 80 WELLS Oliver SPEED Craig 74
Round 3
3 1
3 2 7 CROOK Spencer
3 3 1 CASSIDY Genevieve KNIGHT Morgan 3
3 4 12 SMITH Jessica O'SULLIVAN Zachary 4
3 5 19 METCALF Elizabeth HODSON Thomas 28
3 6 26 CASSIDY Hayden MACE ellie 11
3 7 13 DRISCOLL Phoebe GIBLING Evie 18
3 8 14 VIMPANY Ellie WAKELING Cerys 29
3 9 66 ISOZU Yasemin TURNER Maddie 36
3 10 57 TURNER Alex BUNTON Aimee 8
3 11 76 NIGHTINGALE Gemma BLAKE Elspeth 44
3 12 6 O'SULLIVAN Aidan ALEY Lauren 93
3 13 92 CALVERT John HUMPHREY Robert 39
3 14 10 CALDWELL Kitty-Jay FOX Tim 91
3 15 21 KING Liam SMITH Callum 25
3 16 9 RENDELL Maisie WHITMARSH-ALI Evie 35
3 17 34 VIMPANY Lara HUMPHREY Nick 47
3 18 51 ARTHUR April SAUNDERS Katie 17
3 19 23 KELLY Boden SADLER Isabel 2
3 20 58 PALMER Jeremy CROOK Stuart 85
3 21 33 TOMKINSON Isabella AYTON Lila 15
3 22 22 MITCHELL William CALDWELL Cara 65
3 23 5 FABER Ryan DUCKETT Ramone 20
3 24 79 POVEY Claudette SADLER Oliver 40
3 25 84 AYTON Lindsay COLLYER-TODD Lucas 37
3 26 30 PUTMAN Abigail PUTMAN Daisy 16
3 27 50 VINCENT Ben CROOK Preston 24
3 28 42 TRUST Emma TOMS Felicity 32
3 29 60 HUMPHREYS Charlie WAKELING Joshua 56
3 30 62 RATTIGAN Alex FABER Sophie 54
3 31 27 ATKINSON Liam DANCE Hannah 53
3 32 38 BROWN Ben OAKES Owen 48
3 33 59 BARTLETT Jed HILLIARD Nigel 89
3 34 78 VALE Nikkie GOODSELL Joshua 83
3 35 72 TRUST Alex BARTLETT Martin 86
3 36 94 MARTIN Lily AYTON Evie 46
3 37 64 AYTON Elle ATKINSON Molly 55
3 38 71 TARGETT Jason NAYLER Graham 90
3 39 69 COOPER Lauren HILLIARD Charlotte 68
3 40 87 ATKINSON Andrew MOORE Danica 63
3 41 88 OLIVER Mark BUNTON Ryan 41
3 42 52 VALE Lauren COOPER Jordan 73
3 43 75 DAVIES Jenny DAVIES Peter 81
3 44 61 SHEMMANS Jake EVANS Harrison 70
3 45 82 HOOK Kristian WELLS Oliver 80
3 46 74 SPEED Craig BIGGS Saul 77
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Snowtrax B Chatham B
1 2 Bromley B Berkshire Race Squad
Round 2
2 1 Aldershot A Snowtrax B
2 2 Bowles Snowtrax A
2 3 Chatham A Bromley B
2 4 Bromley A Aldershot B
Round 3
3 1 Aldershot A Snowtrax A
3 2 Chatham A Bromley A
Round 4
4 1 Snowtrax A Bromley A
4 2 Aldershot A Chatham A
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Delta Echo
1 2 Charlie Foxtrot
Round 2
2 1 Alpha Echo
2 2 Bravo Charlie
Round 3
3 1 Alpha Charlie
3 2 Echo Bravo