Bowles Outdoor Centre: Snowsport South (Snowsport South Summer Series 2018 - Round 5) (18 August 2018)

Date18 August 2018
SlopeBowles Outdoor Centre
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Bromley: Team members not known (Bromley Race Club)
Snowtrax B: Team members not known (Team Snowtrax)
Snowtrax A: Team members not known (Team Snowtrax)
Bowles A: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Bowles B: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Chatham: Team members not known (Chatham)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Female Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U21
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 58 1 Male U18 SHEMMANS Jake 7.067.067.037.030.0025.00
2 53 1 Male U16 VINCENT Ben TSN 7.527.327.457.324.1325.00
3 67 1 Male Masters 2 ATKINSON Andrew CHT 7.467.607.447.445.8325.00
4 69 2 Male Masters 2 OLIVER Mark 7.557.46DSQ7.466.1221.00
5 49 1 Female U16 AYTON Evie BRO 7.607.637.547.540.0025.00
6 59 1 Female U21 AYTON Elle BRO 7.657.56DSQ7.560.2725.00
7 62 1 Male Seniors HILLIARD Jack BOW 7.747.577.627.577.6825.00
8 60 2 Female U21 HILLIARD Charlotte BOW 7.647.617.627.610.9321.00
9 56 2 Male U18 WAKELING Joshua BOW DSQ7.737.687.689.2521.00
10 30 1 Male U12 HOUNSHAM Geno 7.767.827.837.7610.3825.00
11 29 2 Male U12 KELLY Boden BRO 7.877.847.817.8111.1021.00
12 47 2 Female U16 GLADIN Amber TSN 7.947.917.837.833.8521.00
13 24 1 Female U12 SAUNDERS Katie 7.848.027.887.843.9825.00
14 71 3 Male Masters 2 NAYLER Graham ALD 8.07DSQ7.927.9212.6618.00
15 32 3 Male U12 CROOK Preston TSN 7.938.078.097.9312.8018.00
16 25 2 Female U12 PUTMAN Daisy TSN 8.108.117.997.995.9721.00
17 27 4 Male U12 MITCHELL William 8.008.058.318.0013.8016.00
18 28 5 Male U12 WONTNER Benjamin BOW 8.018.068.188.0113.9415.00
19 38 1 Female U14 MILLER Imogen 8.028.16DSQ8.026.3725.00
20 33 2 Female U14 TOMKINSON Isabella TSN 8.058.038.038.036.5021.00
21 22 3 Female U12 BEVERIDGE Alice 8.078.198.468.077.0318.00
22 57 3 Male U18 RATTIGAN Alex 8.178.098.138.0915.0818.00
23 36 3 Female U14 PUTMAN Abigail TSN 8.238.318.138.137.8218.00
24 17 1 Male U10 O'SULLIVAN Aidan TSN 8.188.148.178.1415.7925.00
24 51 2 Male U16 PARTYKA Joe BRS 8.458.428.148.1415.7921.00
24 52 2 Male U16 ATKINS Theo ASR 8.328.148.688.1415.7921.00
27 41 4 Female U14 WHITMARSH-ALI Evie CHT 8.168.408.418.168.2216.00
28 48 3 Female U16 LUCAS Brooke TSN 8.378.298.198.198.6218.00
29 39 5 Female U14 DISNEY Evie 8.508.208.288.208.7515.00
30 35 6 Female U14 FLITTON Zoe 8.548.248.228.229.0214.00
31 20 4 Female U12 RENDELL Maisie TSN 8.268.308.238.239.1516.00
31 34 7 Female U14 TOMS Felicity 8.388.238.268.239.1513.00
33 70 4 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 8.468.318.258.2517.3516.00
34 26 5 Female U12 AYTON Lila BRO 8.738.338.308.3010.0815.00
35 42 1 Male U14 ATKINS Reuben ASR 8.528.348.418.3418.6325.00
36 61 1 Female Seniors POVEY Claudette BOW 8.598.36DSQ8.3610.8825.00
37 46 4 Female U16 HAMBLETON Chloe 8.398.378.418.3711.0116.00
38 7 1 Male U8 O'SULLIVAN Zachary TSN 8.448.448.388.3819.2025.00
39 43 2 Male U14 EVEREST Toby BOW 8.458.418.418.4119.6321.00
40 6 2 Male U8 MATTHEWS Alfred SAS 8.488.448.508.4420.0621.00
41 64 1 Male Masters 1 CROOK Stuart TSN 8.548.888.778.5421.4825.00
42 31 6 Male U12 ATKINS Zeke ASR 8.868.928.578.5721.9114.00
43 10 1 Female U10 EVEREST Phoebe BOW 8.858.598.978.5913.9325.00
44 12 2 Male U10 BARNES Hunter 8.618.618.648.6122.4821.00
45 65 2 Male Masters 1 CASEY Alex CHT 8.658.748.818.6523.0421.00
46 11 3 Male U10 WONTNER Rufus BOW 8.75DSQ8.758.7524.4718.00
47 50 5 Female U16 BUTCHER Eve SUR 8.919.0414.048.9118.1715.00
48 55 1 Female U18 ARTHUR April 8.929.129.138.9218.3025.00
49 73 4 Male U16 PANNELL Joseph BOW 8.939.09DSQ8.9327.0316.00
50 63 1 Female Masters 1 AYTON Lindsay BRO 9.119.038.978.9718.9725.00
51 21 6 Female U12 MACE Ellie TSN 8.989.359.118.9819.1014.00
52 19 4 Male U10 BUTTERFIELD Ambrose 9.729.479.269.2631.7216.00
53 2 1 Female U8 FLITTON Lily 9.369.57DSQ9.3624.1425.00
54 14 5 Male U10 MARTIN-YOUNG Freddie BOW 9.39DSQ9.719.3933.5715.00
55 44 3 Male U14 MARTIN-YOUNG Sam BOW 9.759.459.469.4534.4218.00
56 13 6 Male U10 MCCOMISH Christopher TSN 9.789.969.679.6737.5514.00
57 45 4 Male U14 SAWDON Benjamin TSN 10.0210.2410.1210.0242.5316.00
58 72 5 Male Masters 2 FOX Tim BOW 10.0810.43DSQ10.0843.3915.00
59 18 7 Male U10 MARTIN JJ TSN 10.3510.51DSQ10.3547.2313.00
60 4 3 Male U8 BAXTER-FOX Maximus 10.3710.3710.6510.3747.5118.00
61 23 7 Female U12 SIWICKA Amelia BOW 10.5210.4310.7510.4338.3313.00
62 5 4 Male U8 GREENLAND Samuel TSN 10.5310.7010.8710.5349.7916.00
63 15 8 Male U10 GARDINER Liam BRS 10.6510.9910.6910.6551.4912.00
64 9 2 Female U10 LINAKER Lydia BOW 11.6211.5710.9110.9144.6921.00
65 1 2 Female U8 KELLY Jessica BRO 13.0913.3113.4313.0973.6121.00
66 16 9 Male U10 CROOK Spencer TSN 13.3413.5813.2813.2888.9011.00
67 3 3 Female U8 SAWDON Alice TSN 13.8613.6413.4813.4878.7818.00
68 66 1 Female Masters 2 MARTIN tina TSN 18.0317.2815.4815.48105.3125.00
8 Female U10 GLADIN Violet DNSDNSDNSDNS
37 Female U14 ALEY Lauren BRS DNSDNSDNSDNS
40 Female U14 BEVERIDGE Amelie DNSDNSDNSDNS
54 Female U18 BEVERIDGE Auriel ASR DNSDNSDNSDNS
68 Male Masters 2 EVERITT Simon BOW DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U11
1 Team Snowtrax TSN 24.0625.00
2 Bowles Ski Racing Club BOW 25.3521.00
3 Bromley Race Club BRO 29.2018.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Team Snowtrax TSN 31.3125.00
2 Bowles Ski Racing Club BOW 34.4721.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 16 CROOK Spencer MARTIN tina 66
1 2 1 KELLY Jessica SAWDON Alice 3
1 3 5 GREENLAND Samuel LINAKER Lydia 9
1 4 23 SIWICKA Amelia GARDINER Liam 15
1 5 72 FOX Tim BAXTER-FOX Maximus 4
1 6 45 SAWDON Benjamin MARTIN JJ 18
1 7 14 MARTIN-YOUNG Freddie MCCOMISH Christopher 13
1 8 2 FLITTON Lily MARTIN-YOUNG Sam 44
1 9 63 AYTON Lindsay BUTTERFIELD Ambrose 19
1 10 73 PANNELL Joseph MACE Ellie 21
1 11 11 WONTNER Rufus ARTHUR April 55
1 12 65 CASEY Alex BUTCHER Eve 50
1 13 31 ATKINS Zeke BARNES Hunter 12
1 14 64 CROOK Stuart EVEREST Phoebe 10
1 15 7 O'SULLIVAN Zachary MATTHEWS Alfred 6
1 16 46 HAMBLETON Chloe EVEREST Toby 43
1 17 26 AYTON Lila POVEY Claudette 61
1 18 70 HILLIARD Nigel ATKINS Reuben 42
1 19 35 FLITTON Zoe TOMS Felicity 34
1 20 39 DISNEY Evie RENDELL Maisie 20
1 21 52 ATKINS Theo LUCAS Brooke 48
1 22 51 PARTYKA Joe WHITMARSH-ALI Evie 41
1 23 57 RATTIGAN Alex O'SULLIVAN Aidan 17
1 24 22 BEVERIDGE Alice PUTMAN Abigail 36
1 25 28 WONTNER Benjamin TOMKINSON Isabella 33
1 26 27 MITCHELL William MILLER Imogen 38
1 27 71 NAYLER Graham PUTMAN Daisy 25
1 28 24 SAUNDERS Katie CROOK Preston 32
1 29 30 HOUNSHAM Geno GLADIN Amber 47
1 30 56 WAKELING Joshua KELLY Boden 29
1 31 59 AYTON Elle HILLIARD Charlotte 60
1 32 49 AYTON Evie HILLIARD Jack 62
1 33 53 VINCENT Ben OLIVER Mark 69
1 34 58 SHEMMANS Jake ATKINSON Andrew 67
Round 2
2 1 3 SAWDON Alice CROOK Spencer 16
2 2 66 MARTIN tina KELLY Jessica 1
2 3 15 GARDINER Liam GREENLAND Samuel 5
2 4 9 LINAKER Lydia SIWICKA Amelia 23
2 5 18 MARTIN JJ FOX Tim 72
2 6 4 BAXTER-FOX Maximus SAWDON Benjamin 45
2 7 44 MARTIN-YOUNG Sam MARTIN-YOUNG Freddie 14
2 8 13 MCCOMISH Christopher FLITTON Lily 2
2 9 21 MACE Ellie AYTON Lindsay 63
2 10 19 BUTTERFIELD Ambrose PANNELL Joseph 73
2 11 50 BUTCHER Eve WONTNER Rufus 11
2 12 55 ARTHUR April CASEY Alex 65
2 13 10 EVEREST Phoebe ATKINS Zeke 31
2 14 12 BARNES Hunter CROOK Stuart 64
2 15 43 EVEREST Toby O'SULLIVAN Zachary 7
2 16 6 MATTHEWS Alfred HAMBLETON Chloe 46
2 17 42 ATKINS Reuben AYTON Lila 26
2 18 61 POVEY Claudette HILLIARD Nigel 70
2 19 20 RENDELL Maisie FLITTON Zoe 35
2 20 34 TOMS Felicity DISNEY Evie 39
2 21 41 WHITMARSH-ALI Evie ATKINS Theo 52
2 22 48 LUCAS Brooke PARTYKA Joe 51
2 23 36 PUTMAN Abigail RATTIGAN Alex 57
2 24 17 O'SULLIVAN Aidan BEVERIDGE Alice 22
2 25 38 MILLER Imogen WONTNER Benjamin 28
2 26 33 TOMKINSON Isabella MITCHELL William 27
2 27 32 CROOK Preston NAYLER Graham 71
2 28 25 PUTMAN Daisy SAUNDERS Katie 24
2 29 29 KELLY Boden HOUNSHAM Geno 30
2 30 47 GLADIN Amber WAKELING Joshua 56
2 31 62 HILLIARD Jack AYTON Elle 59
2 32 60 HILLIARD Charlotte AYTON Evie 49
2 33 67 ATKINSON Andrew VINCENT Ben 53
2 34 69 OLIVER Mark SHEMMANS Jake 58
Round 3
3 1 3 SAWDON Alice MARTIN tina 66
3 2 1 KELLY Jessica CROOK Spencer 16
3 3 15 GARDINER Liam LINAKER Lydia 9
3 4 23 SIWICKA Amelia GREENLAND Samuel 5
3 5 18 MARTIN JJ BAXTER-FOX Maximus 4
3 6 45 SAWDON Benjamin FOX Tim 72
3 7 44 MARTIN-YOUNG Sam MCCOMISH Christopher 13
3 8 2 FLITTON Lily MARTIN-YOUNG Freddie 14
3 9 21 MACE Ellie BUTTERFIELD Ambrose 19
3 10 73 PANNELL Joseph AYTON Lindsay 63
3 11 50 BUTCHER Eve ARTHUR April 55
3 12 65 CASEY Alex WONTNER Rufus 11
3 13 10 EVEREST Phoebe BARNES Hunter 12
3 14 64 CROOK Stuart ATKINS Zeke 31
3 15 43 EVEREST Toby MATTHEWS Alfred 6
3 16 46 HAMBLETON Chloe O'SULLIVAN Zachary 7
3 17 42 ATKINS Reuben POVEY Claudette 61
3 18 70 HILLIARD Nigel AYTON Lila 26
3 19 20 RENDELL Maisie TOMS Felicity 34
3 20 39 DISNEY Evie FLITTON Zoe 35
3 21 41 WHITMARSH-ALI Evie LUCAS Brooke 48
3 22 51 PARTYKA Joe ATKINS Theo 52
3 23 36 PUTMAN Abigail O'SULLIVAN Aidan 17
3 24 22 BEVERIDGE Alice RATTIGAN Alex 57
3 25 38 MILLER Imogen TOMKINSON Isabella 33
3 26 27 MITCHELL William WONTNER Benjamin 28
3 27 32 CROOK Preston PUTMAN Daisy 25
3 28 24 SAUNDERS Katie NAYLER Graham 71
3 29 29 KELLY Boden GLADIN Amber 47
3 30 56 WAKELING Joshua HOUNSHAM Geno 30
3 31 62 HILLIARD Jack HILLIARD Charlotte 60
3 32 49 AYTON Evie AYTON Elle 59
3 33 67 ATKINSON Andrew OLIVER Mark 69
3 34 58 SHEMMANS Jake VINCENT Ben 53
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Snowtrax A Aldershot B
1 2 Bromley Aldershot A
1 3 Bowles A Chatham
1 4 Snowtrax B Bowles B
Round 2
2 1 Snowtrax A Aldershot A
2 2 Bowles A Snowtrax B
Round 3
3 1 Aldershot A Snowtrax B
3 2 Snowtrax A Bowles A
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Delta Echo
Round 2
2 1 Alpha Delta
2 2 Bravo Charlie
Round 3
3 1 Alpha Bravo
3 2 Delta Charlie