Bowles Outdoor Centre: Snowsport South (Snowsport South Summer Series 2017 - Round 5) (26 August 2017)

Date26 August 2017
SlopeBowles Outdoor Centre
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Bowles: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Snowtrax B: Team members not known (Team Snowtrax)
Bromley: Team members not known (Bromley Race Club)
Snowtrax A: Team members not known (Team Snowtrax)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
SASA: Team members not known (Southampton Area Ski Association)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U21
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 61 1 Female U18 VALE Lauren ASR 7.107.197.097.090.0025.00
2 65 1 Male U21 WORTT Aaron ASR DSQ8.087.437.430.0025.00
3 58 1 Male U16 SMITH Nathan ASR 7.557.487.477.470.5425.00
4 64 1 Male U18 TRUST Alex ASR 7.597.587.517.511.0825.00
5 55 2 Male U16 VINCENT Ben TSN 7.737.777.637.632.6921.00
6 54 1 Female U16 AYTON Evie BOW 7.877.867.737.739.0325.00
7 57 3 Male U16 WAKELING Joshua BOW 7.907.877.777.774.5818.00
8 37 1 Male U12 BROWN Ben BRO 8.067.847.887.845.5225.00
9 33 1 Female U12 PUTMAN Abigail TSN 8.317.85DSQ7.8510.7225.00
9 35 2 Male U12 HOUNSHAM Geno SAS 8.137.957.857.855.6521.00
11 53 1 Male U14 MELLON-HENDRY Freddie ASR 7.997.997.877.875.9225.00
12 29 2 Female U12 TOMKINSON Isabella TSN 7.948.288.157.9411.9921.00
13 36 3 Male U12 ATKINSON Liam CHT 8.068.067.967.967.1318.00
13 49 1 Female U14 TRUST Emma ASR DSQ8.137.967.9612.2725.00
15 43 4 Male U12 ATKINS Reuben ASR 7.998.087.987.987.4016.00
16 63 2 Male U18 RATTIGAN Alex BRO 8.138.088.048.048.2121.00
17 66 1 Female Seniors POVEY Claudette BOW 8.188.238.058.0513.5425.00
18 67 1 Male Seniors GOODSELL Joshua BOW 8.348.068.148.068.4825.00
19 41 5 Male U12 COLLYER-TODD Lucas BRS 8.088.238.268.088.7515.00
19 56 4 Male U16 CROKER Oliver Sy TSN DSQ8.08DSQ8.088.7516.00
21 59 2 Female U18 DANCE Hannah ASR 9.008.278.098.0914.1021.00
22 52 2 Male U14 FURSE-COPE Jack ASR 8.10DSQ8.328.109.0221.00
23 30 3 Female U12 TOMS Felicity BRO 8.188.218.158.1514.9518.00
23 45 2 Female U14 VIMPANY Lara TSN 8.528.458.158.1514.9521.00
25 21 1 Male U10 KELLY Boden BRO 8.438.538.168.169.8325.00
26 42 6 Male U12 SADLER Oliver TSN 8.248.338.178.179.9614.00
26 69 1 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 8.378.388.178.179.9625.00
28 23 4 Female U12 PUTMAN Daisy TSN 8.308.18DSQ8.1815.3716.00
29 25 5 Female U12 SAUNDERS Katie ASR 8.408.448.248.2416.2215.00
30 14 1 Female U10 VIMPANY Ellie TSN 8.678.568.378.3718.0525.00
31 19 2 Male U10 MITCHELL William ASR 8.568.438.478.4313.4621.00
32 8 2 Female U10 SADLER Isabel TSN 8.758.548.458.4519.1821.00
33 50 3 Male U14 HUTCHINGS Daniel SAS DSQ8.568.498.4914.2718.00
34 48 3 Female U14 HAMBLETON Chloe ASR 8.738.678.528.5220.1718.00
35 32 6 Female U12 FLITTON Zoe BRS 9.118.608.658.6021.3014.00
35 47 4 Female U14 MILLER Imogen SAS 8.688.808.608.6021.3016.00
37 39 7 Male U12 EVEREST Toby BOW 8.948.698.658.6516.4213.00
37 60 3 Female U18 ARTHUR April TSN 8.918.768.658.6522.0018.00
39 17 3 Male U10 O'SULLIVAN Aidan TSN 8.878.738.738.7317.5018.00
40 20 4 Male U10 DUCKETT Ramone TSN DSQ9.178.918.9119.9216.00
41 24 7 Female U12 AYTON Lila BOW 9.028.938.968.9325.9513.00
42 22 5 Male U10 MESSINGER Grant SPR 8.999.169.328.9921.0015.00
43 18 6 Male U10 KING Liam TSN 9.139.109.289.1022.4814.00
44 5 1 Male U8 O'SULLIVAN Zachary TSN 9.609.649.129.1222.7525.00
45 38 8 Male U12 TOVARLAZA Oliver CHT 9.349.389.309.3025.1712.00
46 44 5 Female U14 WHITMARSH-ALI Evie CHT 9.339.529.549.3331.5915.00
47 70 2 Male Masters 2 FOX Tim BOW 9.489.34DSQ9.3425.7121.00
48 26 8 Female U12 METCALF Elizabeth TSN 9.649.839.769.6435.9712.00
49 68 1 Male Masters 1 SMITH Anthony ALD 10.309.70DSQ9.7030.5525.00
50 51 4 Male U14 MCDONALD William ASR 10.3010.189.869.8632.7116.00
51 31 9 Female U12 WAKELING Cerys BOW 10.0910.189.929.9239.9211.00
52 12 3 Female U10 EVEREST Phoebe BOW 10.5110.3110.1910.1943.7218.00
53 10 4 Female U10 DRISCOLL Phoebe TSN 10.3910.2310.3110.2344.2916.00
54 13 5 Female U10 HALL Ella TSN 10.8010.7210.5410.5448.6615.00
55 6 2 Male U8 MATTHEWS Alfred TSN 11.6110.8211.5310.8245.6321.00
56 34 9 Male U12 HODSON Thomas BOW 11.0412.0111.1611.0448.5911.00
57 4 1 Female U8 HINTON Ruby TSN 11.1211.4811.3011.1256.8425.00
58 28 10 Female U12 KARSOU-MUBARAK Maya SUR 11.3611.7411.4611.3660.2310.00
59 9 6 Female U10 MCDONALD Ciara ASR 11.3711.6412.3511.3760.3714.00
60 7 3 Male U8 MELLON-HENDRY Caspar ASR 11.4212.0911.9611.4253.7018.00
61 15 7 Male U10 MARTIN JJ TSN 11.78DSQ11.8311.7858.5513.00
62 16 8 Male U10 GARDINER Liam BRS 12.9712.5711.9411.9460.7012.00
63 2 2 Female U8 HODSON Samantha BOW 12.5712.8912.9012.5777.2921.00
64 1 3 Female U8 FLITTON Lily BRS 12.7214.4112.7512.7279.4118.00
11 Female U10 RENDELL Maisie TSN DNSDNSDNSDNS
27 Female U12 FURSE-COPE Jenna ASR DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U11
1 Team Snowtrax TSN 23.9625.00
2 Bromley Race Club BRO 24.1521.00
3 Aldershot Ski Race Club ASR 24.6518.00
4 Bowles Ski Racing Club BOW 27.5016.00
5 Berkshire Race Squad BRS 28.6215.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Aldershot Ski Race Club ASR 29.9425.00
2 Team Snowtrax TSN 32.5121.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 16 GARDINER Liam FLITTON Lily 1
1 2 15 MARTIN JJ HODSON Samantha 2
1 3 28 KARSOU-MUBARAK Maya MELLON-HENDRY Caspar 7
1 4 4 HINTON Ruby MCDONALD Ciara 9
1 5 13 HALL Ella HODSON Thomas 34
1 6 10 DRISCOLL Phoebe MATTHEWS Alfred 6
1 7 51 MCDONALD William EVEREST Phoebe 12
1 8 68 SMITH Anthony WAKELING Cerys 31
1 9 44 WHITMARSH-ALI Evie METCALF Elizabeth 26
1 10 38 TOVARLAZA Oliver FOX Tim 70
1 11 22 MESSINGER Grant O'SULLIVAN Zachary 5
1 12 24 AYTON Lila KING Liam 18
1 13 60 ARTHUR April DUCKETT Ramone 20
1 14 39 EVEREST Toby O'SULLIVAN Aidan 17
1 15 48 HAMBLETON Chloe MILLER Imogen 47
1 16 50 HUTCHINGS Daniel FLITTON Zoe 32
1 17 14 VIMPANY Ellie SADLER Isabel 8
1 18 25 SAUNDERS Katie MITCHELL William 19
1 19 42 SADLER Oliver PUTMAN Daisy 23
1 20 21 KELLY Boden HILLIARD Nigel 69
1 21 52 FURSE-COPE Jack VIMPANY Lara 45
1 22 59 DANCE Hannah TOMS Felicity 30
1 23 67 GOODSELL Joshua CROKER Oliver Sy 56
1 24 66 POVEY Claudette COLLYER-TODD Lucas 41
1 25 49 TRUST Emma RATTIGAN Alex 63
1 26 36 ATKINSON Liam ATKINS Reuben 43
1 27 35 HOUNSHAM Geno TOMKINSON Isabella 29
1 28 33 PUTMAN Abigail MELLON-HENDRY Freddie 53
1 29 54 AYTON Evie BROWN Ben 37
1 30 55 VINCENT Ben WAKELING Joshua 57
1 31 65 WORTT Aaron TRUST Alex 64
1 32 61 VALE Lauren SMITH Nathan 58
Round 2
2 1 2 HODSON Samantha GARDINER Liam 16
2 2 1 FLITTON Lily MARTIN JJ 15
2 3 9 MCDONALD Ciara KARSOU-MUBARAK Maya 28
2 4 7 MELLON-HENDRY Caspar HINTON Ruby 4
2 5 6 MATTHEWS Alfred HALL Ella 13
2 6 34 HODSON Thomas DRISCOLL Phoebe 10
2 7 31 WAKELING Cerys MCDONALD William 51
2 8 12 EVEREST Phoebe SMITH Anthony 68
2 9 70 FOX Tim WHITMARSH-ALI Evie 44
2 10 26 METCALF Elizabeth TOVARLAZA Oliver 38
2 11 18 KING Liam MESSINGER Grant 22
2 12 5 O'SULLIVAN Zachary AYTON Lila 24
2 13 17 O'SULLIVAN Aidan ARTHUR April 60
2 14 20 DUCKETT Ramone EVEREST Toby 39
2 15 32 FLITTON Zoe HAMBLETON Chloe 48
2 16 47 MILLER Imogen HUTCHINGS Daniel 50
2 17 19 MITCHELL William VIMPANY Ellie 14
2 18 8 SADLER Isabel SAUNDERS Katie 25
2 19 69 HILLIARD Nigel SADLER Oliver 42
2 20 23 PUTMAN Daisy KELLY Boden 21
2 21 30 TOMS Felicity FURSE-COPE Jack 52
2 22 45 VIMPANY Lara DANCE Hannah 59
2 23 41 COLLYER-TODD Lucas GOODSELL Joshua 67
2 24 56 CROKER Oliver Sy POVEY Claudette 66
2 25 43 ATKINS Reuben TRUST Emma 49
2 26 63 RATTIGAN Alex ATKINSON Liam 36
2 27 53 MELLON-HENDRY Freddie HOUNSHAM Geno 35
2 28 29 TOMKINSON Isabella PUTMAN Abigail 33
2 29 57 WAKELING Joshua AYTON Evie 54
2 30 37 BROWN Ben VINCENT Ben 55
2 31 58 SMITH Nathan WORTT Aaron 65
2 32 64 TRUST Alex VALE Lauren 61
Round 3
3 1 2 HODSON Samantha FLITTON Lily 1
3 2 15 MARTIN JJ GARDINER Liam 16
3 3 9 MCDONALD Ciara MELLON-HENDRY Caspar 7
3 4 4 HINTON Ruby KARSOU-MUBARAK Maya 28
3 5 6 MATTHEWS Alfred HODSON Thomas 34
3 6 10 DRISCOLL Phoebe HALL Ella 13
3 7 31 WAKELING Cerys EVEREST Phoebe 12
3 8 68 SMITH Anthony MCDONALD William 51
3 9 70 FOX Tim METCALF Elizabeth 26
3 10 38 TOVARLAZA Oliver WHITMARSH-ALI Evie 44
3 11 18 KING Liam O'SULLIVAN Zachary 5
3 12 24 AYTON Lila MESSINGER Grant 22
3 13 17 O'SULLIVAN Aidan DUCKETT Ramone 20
3 14 39 EVEREST Toby ARTHUR April 60
3 15 32 FLITTON Zoe MILLER Imogen 47
3 16 50 HUTCHINGS Daniel HAMBLETON Chloe 48
3 17 19 MITCHELL William SADLER Isabel 8
3 18 25 SAUNDERS Katie VIMPANY Ellie 14
3 19 69 HILLIARD Nigel PUTMAN Daisy 23
3 20 21 KELLY Boden SADLER Oliver 42
3 21 30 TOMS Felicity VIMPANY Lara 45
3 22 59 DANCE Hannah FURSE-COPE Jack 52
3 23 41 COLLYER-TODD Lucas CROKER Oliver Sy 56
3 24 66 POVEY Claudette GOODSELL Joshua 67
3 25 43 ATKINS Reuben RATTIGAN Alex 63
3 26 36 ATKINSON Liam TRUST Emma 49
3 27 53 MELLON-HENDRY Freddie TOMKINSON Isabella 29
3 28 33 PUTMAN Abigail HOUNSHAM Geno 35
3 29 57 WAKELING Joshua BROWN Ben 37
3 30 55 VINCENT Ben AYTON Evie 54
3 31 58 SMITH Nathan TRUST Alex 64
3 32 61 VALE Lauren WORTT Aaron 65
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Bromley Aldershot B
1 2 Snowtrax A SASA
1 3 Bowles Snowtrax B
Round 2
2 1 Aldershot A Bromley
2 2 Snowtrax A Bowles
Round 3
3 1 Bromley Snowtrax A
3 2 Aldershot A Bowles
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Delta Echo
Round 2
2 1 Alpha Delta
2 2 Bravo Charlie
Round 3
3 1 Alpha Bravo
3 2 Charlie Delta