Brentwood Park Ski and Snowboard Centre: LSERSA (08 May 2016)

Date08 May 2016
SlopeBrentwood Park Ski and Snowboard Centre
FormatLSERSA
StatusResults Available
Individual LSERSA Summer Series: Fastest Female
Individual LSERSA Summer Series: Fastest Male
Bromley: Team members not known (Bromley Race Club)
Bowles: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Snowtrax: Team members not known (Team Snowtrax)
Essex: Team members not known (Essex)
Folkestone: Team members not known (Folkestone Ski Club)
Chatham A: Team members not known (Chatham)
Chatham B: Team members not known (Chatham)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • LSERSA Summer Series: Fastest Female
  • LSERSA Summer Series: Fastest Male
  • LSERSA Summer Series: Female MAS1
  • LSERSA Summer Series: Female SEN
  • LSERSA Summer Series: Female U10
  • LSERSA Summer Series: Female U12
  • LSERSA Summer Series: Female U14
  • LSERSA Summer Series: Female U16
  • LSERSA Summer Series: Female U18
  • LSERSA Summer Series: Female U8
  • LSERSA Summer Series: Male MAS1
  • LSERSA Summer Series: Male MAS2
  • LSERSA Summer Series: Male SEN
  • LSERSA Summer Series: Male U10
  • LSERSA Summer Series: Male U12
  • LSERSA Summer Series: Male U14
  • LSERSA Summer Series: Male U16
  • LSERSA Summer Series: Male U18
  • LSERSA Summer Series: Male U21
  • LSERSA Summer Series: Male U8
1 10 1 U21 BIGGS Saul CHT 10.2610.1310.0920.22100.0015.00
2 27 2 U21 SOUTHALL Frazer FLK 10.1910.3910.2020.3999.1612.00
3 48 1 U18 SOUTHALL Merrick FLK 10.3110.5310.2220.5398.4715.00
4 26 2 U18 WHEELER Ryan CHT 10.4010.4010.5920.8097.1312.00
5 52 1 U16 HADDEN Alexander ESX 10.7710.6610.8621.4394.0215.00
6 43 1 U16 VALE Lauren CHT 11.0510.7011.0721.75100.0015.00
7 90 1 U12 BUNTON Ryan CHT 11.5910.6311.1521.7892.2815.00
8 53 1 U18 HILLIARD Charlotte BOW 11.2310.8611.2722.0998.4415.00
9 20 2 U18 MOORE Danica BRO 11.1210.9911.1422.1198.3412.00
10 41 1 MAS 1 ATKINSON Andrew CHT 11.6510.9911.4822.4788.8715.00
10 44 3 U18 WILKINS Ellie ASR 11.2411.2311.5222.4796.6910.00
12 2 2 U16 MARTIN Lily BRO 11.4211.1711.4022.5796.2312.00
13 29 3 U18 TRUST Alex ASR 11.6511.2411.4422.6887.8310.00
14 22 4 U18 AYTON Elle BRO 11.4911.2611.4322.6995.688.00
15 9 1 MAS 2 OLIVER Mark BOW 11.5911.4411.5723.0186.2015.00
16 25 3 U16 LANDER Izzy HEM 11.2611.7712.1723.0394.1110.00
17 35 4 U16 ATKINSON Molly CHT 12.5911.5511.5323.0893.898.00
18 40 1 U14 TURNER-MOORE Ollie BOW 12.1611.5411.5823.1285.6615.00
19 69 2 U12 GRECULA Adam BRO 12.0311.5311.6723.2085.2612.00
20 15 2 U16 GAN Jonathan BRS 12.0211.8411.8823.7282.6912.00
21 16 3 U16 SMITH Nathan ASR DNF12.0511.7623.8182.2510.00
22 30 4 U16 RATTIGAN Alex BRO 12.1611.9211.9923.9181.758.00
23 100 1 U10 BRZESKA Wanda BRO 12.0912.0912.7024.1888.8315.00
24 3 1 U14 BOTY Nia HEM 12.1912.0612.2524.2588.5115.00
25 31 2 MAS 2 PROUDLOVE Andy BRO 12.8012.0212.2824.3079.8212.00
26 24 5 U16 FABER Sophie TSN 12.1112.3512.2724.3887.916.00
26 65 1 U12 THOMPSON Niamh TSN 12.3512.3612.0324.3887.9115.00
28 33 2 U14 VINCENT Ben TSN 12.8412.1212.4324.5578.5912.00
29 58 3 U12 BROWN Ben BRO 12.3812.2212.8724.6078.3410.00
30 7 2 U14 AYTON Evie BRO 13.0212.5312.0924.6286.8012.00
31 38 4 U18 WESTON Ryan FLK 12.6012.6312.1324.7377.708.00
32 60 2 U12 HETTERLEY Mollie CHT 12.5212.3213.1124.8485.7912.00
33 6 1 SEN GOODSELL Joshua BOW 14.6312.5412.3324.8777.0015.00
33 21 3 U14 TRUST Emma ASR 12.5012.3712.6124.8785.6610.00
35 76 2 U10 PUTMAN Daisy TSN 12.8312.6412.3625.0085.0612.00
36 51 5 U16 TURNER-MOORE Sebastian BOW 12.5012.7612.7625.2675.076.00
37 46 2 MAS 1 SMITH Anthony ASR 12.8912.7312.5625.2974.9312.00
38 78 1 U10 ATKINSON Liam CHT 12.9412.4012.9025.3074.8815.00
39 28 6 U16 MIDSON Poppy FLK 12.8712.4619.6725.3383.545.00
40 23 3 MAS 1 GAN Jason BRS 13.0412.4013.3625.4474.1810.00
41 19 6 U16 WAKELING Joshua BOW 12.60DSQ12.9525.5573.645.00
42 5 3 U14 BAILLIE Rory BRO 12.8313.9013.0625.8971.9610.00
43 82 3 U12 PUTMAN Abigail TSN 13.3012.6013.3325.9080.9210.00
44 37 4 MAS 1 AMOS Martyn ESX 13.4413.3212.7026.0271.328.00
45 1 7 U16 FOWLES Luke FLK 13.1113.0613.1026.1670.624.00
46 83 4 U12 TOMS Felicity BRO 13.5113.3213.2126.5378.028.00
47 81 5 U12 WHITMARSH-ALI Evie CHT 13.3213.4913.2226.5477.986.00
48 50 5 U18 CALDWELL Cara TSN 14.8113.6312.9526.5877.796.00
48 71 4 U12 SADLER Oliver TSN 14.9313.4513.1326.5868.558.00
50 68 3 U10 AYTON Lila BRO 13.6113.3013.3526.6577.4710.00
51 72 1 U8 FABER Ryan TSN 13.9713.1733.6027.1465.7815.00
52 49 3 MAS 2 HILLIARD Nigel BOW 20.3713.6514.0927.7462.8110.00
53 74 4 U10 CALDWELL Kitty-Jay TSN 14.3028.6713.6227.9271.638.00
54 54 1 SEN POVEY Claudette BOW 13.8814.1214.4228.0071.2615.00
55 39 1 MAS 1 AYTON Lindsay BOW DSQ14.0814.0428.1270.7115.00
56 18 4 U14 TANDY Joshua FLK 14.6514.0614.1528.2160.488.00
57 77 2 U10 KELLY Boden BRO 14.5014.2014.0428.2460.3412.00
58 64 5 U10 BUNTON Aimee CHT 14.1414.5914.4028.5468.786.00
59 87 3 U10 FOLEY Liam BRO 15.3114.4914.1928.6858.1610.00
60 94 6 U10 AMOS Lilly-Ella ESX 15.3214.5114.1828.6968.095.00
61 59 4 U10 ENGLAND Alfie ESX 28.5914.0414.8328.8757.228.00
62 97 5 U12 DE FRIEND Kye ESX 14.3814.66DSQ29.0456.386.00
63 8 4 U14 BLAKE Elspeth ASR 16.0314.6414.5329.1765.898.00
64 14 6 U18 ELPHICK Alex ESX 15.0315.0714.4129.4464.645.00
65 73 1 U8 SADLER Isabel TSN 16.0414.5714.9829.5564.1415.00
66 45 5 U14 FISHER Edward ESX 15.5514.44DSQ29.9951.686.00
67 32 6 U14 HUDSON Tom 15.5315.0115.4230.4349.515.00
68 42 5 U14 HAMBLETON Chloe ASR 15.1816.0915.4230.6059.316.00
69 101 2 U8 BRZESKA Margaret CHT 16.3815.1815.6630.8458.2112.00
70 11 7 U14 MUNDY Jack ESX 16.3515.7915.3131.1046.194.00
71 85 6 U12 GREENHALGH Holly TSN 15.7716.7015.3431.1156.975.00
72 57 7 U10 HIGGS Eira-Mia ESX 15.7515.4715.8831.2256.464.00
73 86 6 U12 SAWDON Benjamin TSN DSQ15.7215.9731.6943.275.00
74 47 4 MAS 2 COOPER Doug 17.1816.4315.9432.3739.918.00
75 62 5 U10 HODSON Thomas BOW 16.1316.4618.5432.5938.826.00
76 75 2 U8 AMOS Brody ESX 16.7716.0416.6632.7038.2812.00
76 89 7 U12 GORDON Riley FLK 15.47DSQ17.2332.7038.284.00
78 13 8 U14 MEADWAY Eddie FLK 17.4016.9016.0432.9437.093.00
79 80 8 U12 WATTS Charlie FLK 17.3116.9516.2833.2335.663.00
80 98 9 U12 WILSON Carter FLK 19.3418.1017.9136.0121.912.00
81 84 3 U8 HADDEN Amelia ESX 18.93DSQ17.1336.0634.2110.00
81 96 6 U14 DE FRIEND Faye ESX 19.8816.9619.1036.0634.215.00
83 95 7 U12 LINCH Ruby FLK 19.1819.4118.9538.1324.694.00
84 92 6 U10 SMITH-GIERLOWSKI Aidan ESX 20.37116.0319.6340.002.185.00
85 88 4 U8 HETTERLEY Olivia CHT 21.0120.2219.8840.1015.638.00
86 61 8 U10 MOWATT-MORRIS Phoebe ESX 21.3219.75DSQ41.0711.173.00
87 66 7 U10 MALEY George FLK 21.8922.3421.8943.78-16.524.00
88 79 5 U8 MOWATT-MORRIS Poppy ESX 29.7628.99DSQ58.75-70.116.00
4 U14 FIRTH Piers BRO DNSDNSDNSDNS
12 U21 WILLOWS Laurence BRO DNSDNSDNSDNS
17 U14 HOLT Josie SUR DNSDNSDNSDNS
34 U16 WILLOWS April BRO DSQDSQDSQDNF
36 U14 IRWIN Oliver FLK DNSDNSDNSDNS
55 U8 TANDY Hugo FLK DNSDNSDNSDNS
56 U8 FOLEY Seb BRO DNSDNSDNSDNS
63 U8 ENGLAND Zachary ESX 26.81DSQDSQDNF
67 U8 HIGGS Sasha ESX DSQDSQ28.05DNF
70 U12 HOLT Eleanor SUR DNSDNSDNSDNS
91 U10 SYGROVE Bethany ESX DSQ18.46DSQDNF
93 U12 IRWIN Charlie FLK DNSDNSDNSDNS
99 U8 WILSON Cotie FLK DSQDSQ21.18DNF
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • LSERSA Summer Series: Best Performing Club
1 Chatham CHT 107.6315.00
2 Bromley Race Club BRO 114.4812.00
3 Team Snowtrax TSN 124.2110.00
4 Folkestone Ski Club FLK 125.118.00
5 Bowles Ski Racing Club BOW 126.076.00
6 Essex ESX 134.055.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1
1 2 34 WILLOWS April
1 3 63 ENGLAND Zachary MOWATT-MORRIS Poppy 79
1 4 66 MALEY George HIGGS Sasha 67
1 5 61 MOWATT-MORRIS Phoebe WILSON Cotie 99
1 6 92 SMITH-GIERLOWSKI Aidan HETTERLEY Olivia 88
1 7 98 WILSON Carter LINCH Ruby 95
1 8 84 HADDEN Amelia SYGROVE Bethany 91
1 9 62 HODSON Thomas DE FRIEND Faye 96
1 10 13 MEADWAY Eddie WATTS Charlie 80
1 11 86 SAWDON Benjamin AMOS Brody 75
1 12 89 GORDON Riley COOPER Doug 47
1 13 11 MUNDY Jack HIGGS Eira-Mia 57
1 14 101 BRZESKA Margaret GREENHALGH Holly 85
1 15 73 SADLER Isabel HAMBLETON Chloe 42
1 16 8 BLAKE Elspeth HUDSON Tom 32
1 17 97 DE FRIEND Kye FISHER Edward 45
1 18 87 FOLEY Liam ELPHICK Alex 14
1 19 18 TANDY Joshua AMOS Lilly-Ella 94
1 20 59 ENGLAND Alfie BUNTON Aimee 64
1 21 54 POVEY Claudette KELLY Boden 77
1 22 49 HILLIARD Nigel AYTON Lindsay 39
1 23 81 WHITMARSH-ALI Evie CALDWELL Kitty-Jay 74
1 24 83 TOMS Felicity AYTON Lila 68
1 25 1 FOWLES Luke FABER Ryan 72
1 26 50 CALDWELL Cara SADLER Oliver 71
1 27 82 PUTMAN Abigail BAILLIE Rory 5
1 28 19 WAKELING Joshua AMOS Martyn 37
1 29 28 MIDSON Poppy SMITH Anthony 46
1 30 23 GAN Jason TURNER-MOORE Sebastian 51
1 31 76 PUTMAN Daisy ATKINSON Liam 78
1 32 6 GOODSELL Joshua TRUST Emma 21
1 33 38 WESTON Ryan HETTERLEY Mollie 60
1 34 33 VINCENT Ben BROWN Ben 58
1 35 100 BRZESKA Wanda FABER Sophie 24
1 36 3 BOTY Nia AYTON Evie 7
1 37 30 RATTIGAN Alex THOMPSON Niamh 65
1 38 15 GAN Jonathan PROUDLOVE Andy 31
1 39 69 GRECULA Adam SMITH Nathan 16
1 40 35 ATKINSON Molly TURNER-MOORE Ollie 40
1 41 22 AYTON Elle OLIVER Mark 9
1 42 29 TRUST Alex LANDER Izzy 25
1 43 41 ATKINSON Andrew WILKINS Ellie 44
1 44 20 MOORE Danica MARTIN Lily 2
1 45 52 HADDEN Alexander HILLIARD Charlotte 53
1 46 90 BUNTON Ryan VALE Lauren 43
1 47 27 SOUTHALL Frazer WHEELER Ryan 26
1 48 10 BIGGS Saul SOUTHALL Merrick 48
Round 2
2 1
2 2 WILLOWS April 34
2 3 67 HIGGS Sasha ENGLAND Zachary 63
2 4 79 MOWATT-MORRIS Poppy MALEY George 66
2 5 88 HETTERLEY Olivia MOWATT-MORRIS Phoebe 61
2 6 99 WILSON Cotie SMITH-GIERLOWSKI Aidan 92
2 7 91 SYGROVE Bethany WILSON Carter 98
2 8 95 LINCH Ruby HADDEN Amelia 84
2 9 80 WATTS Charlie HODSON Thomas 62
2 10 96 DE FRIEND Faye MEADWAY Eddie 13
2 11 47 COOPER Doug SAWDON Benjamin 86
2 12 75 AMOS Brody GORDON Riley 89
2 13 85 GREENHALGH Holly MUNDY Jack 11
2 14 57 HIGGS Eira-Mia BRZESKA Margaret 101
2 15 32 HUDSON Tom SADLER Isabel 73
2 16 42 HAMBLETON Chloe BLAKE Elspeth 8
2 17 14 ELPHICK Alex DE FRIEND Kye 97
2 18 45 FISHER Edward FOLEY Liam 87
2 19 64 BUNTON Aimee TANDY Joshua 18
2 20 94 AMOS Lilly-Ella ENGLAND Alfie 59
2 21 39 AYTON Lindsay POVEY Claudette 54
2 22 77 KELLY Boden HILLIARD Nigel 49
2 23 68 AYTON Lila WHITMARSH-ALI Evie 81
2 24 74 CALDWELL Kitty-Jay TOMS Felicity 83
2 25 71 SADLER Oliver FOWLES Luke 1
2 26 72 FABER Ryan CALDWELL Cara 50
2 27 37 AMOS Martyn PUTMAN Abigail 82
2 28 5 BAILLIE Rory WAKELING Joshua 19
2 29 51 TURNER-MOORE Sebastian MIDSON Poppy 28
2 30 46 SMITH Anthony GAN Jason 23
2 31 21 TRUST Emma PUTMAN Daisy 76
2 32 78 ATKINSON Liam GOODSELL Joshua 6
2 33 58 BROWN Ben WESTON Ryan 38
2 34 60 HETTERLEY Mollie VINCENT Ben 33
2 35 7 AYTON Evie BRZESKA Wanda 100
2 36 24 FABER Sophie BOTY Nia 3
2 37 31 PROUDLOVE Andy RATTIGAN Alex 30
2 38 65 THOMPSON Niamh GAN Jonathan 15
2 39 40 TURNER-MOORE Ollie GRECULA Adam 69
2 40 16 SMITH Nathan ATKINSON Molly 35
2 41 25 LANDER Izzy AYTON Elle 22
2 42 9 OLIVER Mark TRUST Alex 29
2 43 2 MARTIN Lily ATKINSON Andrew 41
2 44 44 WILKINS Ellie MOORE Danica 20
2 45 43 VALE Lauren HADDEN Alexander 52
2 46 53 HILLIARD Charlotte BUNTON Ryan 90
2 47 48 SOUTHALL Merrick SOUTHALL Frazer 27
2 48 26 WHEELER Ryan BIGGS Saul 10
Round 3
3 1
3 2 34 WILLOWS April
3 3 67 HIGGS Sasha MOWATT-MORRIS Poppy 79
3 4 66 MALEY George ENGLAND Zachary 63
3 5 88 HETTERLEY Olivia WILSON Cotie 99
3 6 92 SMITH-GIERLOWSKI Aidan MOWATT-MORRIS Phoebe 61
3 7 91 SYGROVE Bethany LINCH Ruby 95
3 8 84 HADDEN Amelia WILSON Carter 98
3 9 80 WATTS Charlie DE FRIEND Faye 96
3 10 13 MEADWAY Eddie HODSON Thomas 62
3 11 47 COOPER Doug AMOS Brody 75
3 12 89 GORDON Riley SAWDON Benjamin 86
3 13 85 GREENHALGH Holly HIGGS Eira-Mia 57
3 14 101 BRZESKA Margaret MUNDY Jack 11
3 15 32 HUDSON Tom HAMBLETON Chloe 42
3 16 8 BLAKE Elspeth SADLER Isabel 73
3 17 14 ELPHICK Alex FISHER Edward 45
3 18 87 FOLEY Liam DE FRIEND Kye 97
3 19 64 BUNTON Aimee AMOS Lilly-Ella 94
3 20 59 ENGLAND Alfie TANDY Joshua 18
3 21 39 AYTON Lindsay KELLY Boden 77
3 22 49 HILLIARD Nigel POVEY Claudette 54
3 23 68 AYTON Lila CALDWELL Kitty-Jay 74
3 24 83 TOMS Felicity WHITMARSH-ALI Evie 81
3 25 71 SADLER Oliver FABER Ryan 72
3 26 50 CALDWELL Cara FOWLES Luke 1
3 27 37 AMOS Martyn BAILLIE Rory 5
3 28 19 WAKELING Joshua PUTMAN Abigail 82
3 29 51 TURNER-MOORE Sebastian SMITH Anthony 46
3 30 23 GAN Jason MIDSON Poppy 28
3 31 21 TRUST Emma ATKINSON Liam 78
3 32 6 GOODSELL Joshua PUTMAN Daisy 76
3 33 58 BROWN Ben HETTERLEY Mollie 60
3 34 33 VINCENT Ben WESTON Ryan 38
3 35 7 AYTON Evie FABER Sophie 24
3 36 3 BOTY Nia BRZESKA Wanda 100
3 37 31 PROUDLOVE Andy THOMPSON Niamh 65
3 38 15 GAN Jonathan RATTIGAN Alex 30
3 39 40 TURNER-MOORE Ollie SMITH Nathan 16
3 40 35 ATKINSON Molly GRECULA Adam 69
3 41 25 LANDER Izzy OLIVER Mark 9
3 42 29 TRUST Alex AYTON Elle 22
3 43 2 MARTIN Lily WILKINS Ellie 44
3 44 20 MOORE Danica ATKINSON Andrew 41
3 45 43 VALE Lauren HILLIARD Charlotte 53
3 46 90 BUNTON Ryan HADDEN Alexander 52
3 47 48 SOUTHALL Merrick WHEELER Ryan 26
3 48 10 BIGGS Saul SOUTHALL Frazer 27
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Bowles Snowtrax
1 2 Bromley Essex
1 3 Folkestone Chatham B
Round 2
2 1 Chatham A Bowles
2 2 Bromley Folkestone
Round 3
3 1 Chatham A Bromley
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Team D Team E
1 2 Team B Team G
1 3 Team C Team F
Round 2
2 1 Team A Team E
2 2 Team B Team F
Round 3
3 1 Team A Team F