Southampton Alpine Centre: Club National (Snowsport South) (20 July 2014)

Date20 July 2014
SlopeSouthampton Alpine Centre
FormatClub National
StatusResults Available
Female 18.37 (BARTS: oBARTS Female)
Male 26.40 (BARTS: oBARTS Male)
CN Series Club National Series
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • BARTS: oBARTS Female: 18.37
1 61 1 U21 DAVIES Jenny ASR 11.2211.0511.1722.2218.37
2 60 1 U16 SHERING Nicole HEM 12.0711.4211.3522.7733.72
3 59 1 U14 VALE Lauren CHT 11.55DSQ11.5823.1343.76
4 54 2 U21 PRETTY Antonia TSN DNF11.5511.6123.1644.60
5 53 2 U16 COOPER Lauren SAS 11.8911.9411.6623.5555.48
6 52 3 U21 THOMAS Elisabeth MID 11.9811.6711.9023.5756.04
7 48 1 SEN GODDARD Emily GLO 11.74DSQ11.8823.6257.43
8 50 4 U21 MIDDLETON Amy MID 12.1211.7811.8823.6658.55
9 56 3 U16 PENHALE Emma GLO 12.6412.1112.0024.1171.11
10 71 4 U16 MOORE Danica BRO 12.5512.2212.2824.5081.99
11 70 2 U14 FOSTER Olivia SPR 12.7112.1912.6024.7990.08
12 58 5 U16 WILKINS Eleanor BRS 12.8512.2912.5124.8090.36
13 66 6 U16 PETERSON Amy HEM 13.6612.4412.7525.19101.24
14 49 7 U16 WHITMARSH-ALI Megan CHT 12.9012.6712.8825.55111.29
15 51 3 U14 MARTIN Lily BRO 13.02DSQ12.7425.76117.15
16 69 4 U14 DANCE Hannah ASR 13.5013.0913.3826.47136.96
17 57 5 U14 ORCHARD Ellie HEM DNF13.5114.7728.28187.46
18 55 6 U14 HODGSON Ellen ASR 14.3214.2914.0528.34189.14
19 63 7 U14 BANNISTER Lucy ASR 15.1914.3214.1428.46192.48
20 62 8 U14 ATKINSON Molly CHT DNF14.6814.4429.12210.90
21 72 1 U18 BARTLETT Emily TSN 15.6414.9515.0129.96234.34
22 67 9 U14 BELTON Scarlett HEM 15.4315.4314.7830.21241.31
23 64 10 U14 ARTHUR April TSN 15.9115.5515.7531.30271.73
24 68 8 U16 CALDWELL Cara TSN DSQ18.2618.0736.33412.08
65 U14 CALDWELL Anna HEM DNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • BARTS: oBARTS Male: 26.40
1 37 1 SEN HUGHES Toby NOR 10.5610.3510.2620.6126.40
2 9 1 U21 WILLOWS Laurence BRO 10.4510.5210.4520.9035.12
3 15 2 SEN DANNS Jack LSU 10.7110.6710.4821.1542.64
4 40 1 U18 SOUTHALL Frazer FLK 10.5810.7610.7221.3047.16
5 12 3 SEN WALKER Edmund MID 10.7110.8210.6421.3548.66
6 4 1 U14 WEEKS Oliver MID 10.8310.7410.7021.4451.37
7 7 2 U21 LEE Adam. PND 11.2010.8210.7921.6156.48
8 13 3 U21 MILLER Gareth MID 11.0710.7310.9821.7159.49
9 8 4 U21 WELLS Oliver HEM 10.92DSQ10.9121.8363.10
10 3 2 U14 CASE Toby HEM 11.2910.8711.1121.9867.61
11 2 1 MAS BANNISTER Simon ASR 11.2311.0810.9422.0268.82
11 6 1 U16 SPEED Craig ASR 11.1810.9911.0322.0268.82
13 14 5 U21 BRADFORD-SMITH Jack ASR 11.1711.0311.1222.1572.73
14 5 2 U18 CHARLTON Harvey ASR 11.1811.2711.2022.3879.65
14 16 2 MAS ROSS David TSN 11.24DNF11.1422.3879.65
16 41 2 U16 SOUTHALL Merrick FLK 11.3411.4811.4722.8192.58
17 19 3 U16 WORTT Aaron ASR 12.1411.5311.5123.0499.50
18 21 3 MAS NAYLER Graham ASR 12.1311.5211.5523.07100.40
19 23 3 U14 SHEMMANS Jake ASR 12.2511.6111.5423.15102.81
20 20 3 U18 GIBBS James ASR 12.3011.7111.6323.34108.53
21 32 4 U16 COOPER Jordan SAS 12.0311.9211.5423.46112.14
22 17 5 U16 BANNISTER Adam ASR 12.1011.7411.7323.47112.44
23 28 6 U16 HANLON George FPS 12.5412.0711.7223.79122.06
24 18 4 U18 WILLIAMS Sam SAS DNF11.6712.1323.80122.36
25 34 6 U21 HOLT Sam BRS 12.5312.3011.7824.08130.79
26 22 4 U14 HEMMING Ethan MID 12.4612.0812.1124.19134.10
27 24 4 MAS ATKINSON Andrew BRO 13.0512.2212.0224.24135.60
28 1 4 SEN CHAMPION Ben CHT 12.19DNF12.1824.37139.51
28 27 5 U14 SMITH Nathan ASR 12.1812.3412.1924.37139.51
30 26 7 U16 SMITH Euan ASR DSQ12.3112.2824.59146.13
30 38 5 SEN HOPE Alexander 12.5012.3212.2724.59146.13
32 29 6 U14 PRICE Rhys GLO 12.4112.7612.3024.71149.74
33 30 8 U16 TRUST Alex HEM 12.8412.6512.7225.37169.59
34 42 1 OAKES Bailey TSN 12.6512.4212.9725.39170.19
35 33 5 MAS SMITH Anthony ALD 13.4713.5713.3626.83213.51
36 43 7 U14 MCDONALD Ben BRS DSQ13.8113.9427.75241.19
37 36 6 MAS CALVERT John ASR 14.8314.6314.9329.56295.64
10 SEN HATCHER David WCS DSQ10.64DSQDNF
11 SEN CLARK Benjamin BRO DNFDNFDNF
25 U16 CALDWELL Patrick HEM DNSDNSDNS
31 U14 HUMPHREYS Charles HEM 12.8612.69DNFDNF
35 U14 GIBBS Jack ASR DNSDNSDNS
39 U16 TARGETT Jason TSN DSQDSQDNF
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Club National Series
1 Midland Ski Club MID 88.0725.00
2 Aldershot Ski Race Club ASR 88.4120.00
3 Hemel Ski Club HEM 95.3116.00
4 Bromley Race Club BRO 95.4014.00
5 Team Snowtrax TSN 95.6512.00
Folkestone Ski Club
FLK DNF
Loughborough Sno
LSU DNF
Chatham
CHT DNF
Festival Park Ski and Snowboard Club CIC (Stoke)
FPS DNF
Southampton Area Ski Association
SAS DNF
Aldershot Senior Ski Club
ALD DNF
Norfolk Ski Club
NOR DNF
Gloucester Ski Club
GLO DNF
Sandown Park Ski Race Club
SPR DNF
Berkshire Race Squad
BRS DNF
Pendle Ski Club
PND DNF